آموزشگاه زبان روژین ایلیا
آدرس ها:

شعبه پسران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی، جنب بانک صادرات، پلاک 161

شعبه دختران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهید به خیال، پلاک ۱۲

شعبه مهد زبان و پیش دبستانی: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی ، جنب بانک مسکن، جنب خانه بازی شهر سلطان، پلاک ۲۲۰

تلفن های تماس:

021-66213030

021-66229000

021-66211000

پیشوند pre و re و sub به چه معنایی هستند؟

یکی از موضوعات مهم در شناخت واژگان در زبان انگلیسی آشنایی با ساختار کلمات است. کلمات ممکن است پسوند و پیشوند داشته باشند و سه پیشوند pre و re و sub در پیشوندهای بسیار پرکاربرد زبان انگلیسی هستند. در زبان انگلیسی پیشوند‌ها با نام prefixes شناخته می‌شوند.

در ادامه با معنای هر کدام از این پیشوند‌ها آشنا می‌شویم و نحوه کاربرد آن‌ها را می‌شناسیم.

 

آشنایی با پیشوند Pre در زبان انگلیسی

پیشوند pre همانطور که از نام آن مشخص است به ابتدای یک واژه معنادار متصل می‌شود و کلمه‌ای جدید را پدید می‌آورد. می‌توان پیشوند pre را به «پیش» یا «قبل از» ترجمه نمود و هم معنای before یا -ante در نظر گرفت. مثلا اگر فعل arrange به معنای «هماهنگ کردن» باشد، فعل prearrange به معنای «از پیش هماهنگ کردن» است.

بطو مشابه پیشوند pre را می‌توانید در واژگان زیر در نظر بگیرید.

واژگانِ prepare به معنای «آماده شدن از قبل برای کاری» و preschool به معنی «دوران قبل از مدرسه» و predate یعنی «مربوط شدن به قبل از زمانی مشخص» و predict معادل «پیش‌بینی کردن» هستند. مثال:

Dinosaurs predate humans.

«دایناسورها از نظر تاریخی به قبل از بشر باز می‌گردند.»

نکته: در کلمات دارای پیشوند pre و یا سایر پیشوندها ممکن است بخش دوم واژه، معنای مستقل خود را در طول زمان از دست داده باشد و بطور مستقل به کار نرود. مثلا prepare به معنای «از پیش مهیا شدن» به کار می‌رود ولی pare به معنای «مهیا شدن در لحظه» نیست!

پیشوند Re در زبان انگلیسی

بطور مشابه پیشوند re به ابتدای واژگان دیگر اضافه می‌شود و معنایِ «انجام دوباره یک فعالیت» را می‌دهد. این پیشوند تقریبا همیشه به ابتدای فعل‌ها اضافه می‌شود. به عنوان مثال واژه play به معنای «پخش کردن (فایل صوتی یا تصویری)» است و واژه replay معادل «پخش دوباره» است.

واژگانِ revisit به معنای «بازدید دوباره» و redo یعنی «انجام مجدد» و reinvent به معنای «اختراع دوباره (و تکراری)» و review به معنای «مرور» هستند. مثال:

I decided to redo my project.

«من تصمیم گرفتم که پروژه‌ام را دوباره انجام دهم.»

 

پیشوند Sub در زبان انگلیسی

و در نهایت به پیشوند sub میرسیم. پیشوند sub که هم به ابتدای فعل و هم قبل از اسم به کار می‌رود به معنای «زیرِ چیزی» و یا «کم ارزش‌تر از چیزی» و در معنای فعلی به معنای «از شدت فعلی کاستن» و «ملایم نمودن کاری» است. مثلا واژه way به معنای «راه یا جاده یا مسیر» است و کلمه subway به معنای «مترو» یا همان «راه زیرزمینی» است.

واژگانِ submarine یعنی «زیردریایی» و subzero یعنی «زیر صفر» و فعلِ substitute به معنای «تعویض کردن» و فعل subcontract به معنایِ «برون‌سپاریِ کار» است. مثال»

He can’t become a good manager. His decisions are suboptimal.

«او نمی‌تواند مدیر خوبی بشود. تصمیمات او غیر ایده‌آل (کمتر از ایده‌آل) هستند.»

ارسال نظر