آموزشگاه زبان روژین ایلیا
آدرس ها:

شعبه پسران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی، جنب بانک صادرات، پلاک 161

شعبه دختران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهید به خیال، پلاک ۱۲

شعبه مهد زبان و پیش دبستانی: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی ، جنب بانک مسکن، جنب خانه بازی شهر سلطان، پلاک ۲۲۰

تلفن های تماس:

021-66213030

021-66229000

021-66211000

پیشوندهای Uni و Bi و Tri هر کدام به چه معنایی هستند؟

حتما در زبان انگلیسی پیشوندهای uni و bi و tri را دیده‌اید. این پیشوندها به ابتدای بسیاری از کلمات افزوده می‌شوند و کلمه‌ای جدید با معنایی خاص تولید می‌کنند. در این گفتار می‌خواهیم به اثر معنایی هر کدام از این پیشوندهای uni و bi و tri را مورد بررسی قرار دهیم. یادآوری می‌شود که در زبان انگلیسی به پیشوندها prefix گفته می‌شود.

 

معنای پیشوندهای Uni و Bi و Tri

همانطور که می‌دانید زبان انگلیسی ریشه در زبان‌های مختلف و قدیمی‌تر دارد. پیشوندهای uni و bi و tri نیز از زبان لاتین وارد انگلیسی شده‌اند.

پیشوند Uni

پیشوند uni هم معنای single و به معنای «یگانه» و «انفرادی» و «تکی» است. اگر این پیشوند را ابتدای کلمه‌ای مشاهده کردید، می‌توانید حدس بزنید که این کلمه با معنای «یکی بودن» ارتباطی دارد.

مثلا واژه unilateral به معنای «یک‌طرفه» است و a unilateral contract یعنی «یک قرارداد یک‌طرفه». و یا کلمه unicellular به معنای «تک‌سلولی» است و a unicellular organism یعنی «یک موجود زنده تک‌سلولی».

حتما در واژه‌هایی که بخش بدون پیشوند معنای خاصی نمی‌دهد نیز می‌توان معنای «فرد بودن» را یافت. مثلا واژه university به معنای «دانشگاه» در قدیم به محل واحدی گفته می‌شده است که دانشجویان برای نظارت بر روند آموزشی گرد هم می‌آمدند. و یا فعل unify به معنای «متحد کردن» در حقیقت معادل یک جا جمع کردن چند چیز است.

پیشوند Bi

آشنایی با پیشوند uni، شناخت bi و tri را آسان می‌کند. آنچه در مورد uni گفته شد در مورد bi نیز صادق است با این تفاوت که این پیشوند معادل two و twice و double بوده و به معنای «دوگانه» و «دوتایی» است. شما ممکن است پیشوند di را نیز در موارد به همین معنا مشاهده کنید.

به عنوان نمونه واژه annual به معنای «سالانه» و کلمه biannual به معنی «دوسالانه» است؛ a biannual event یعنی «یک مراسم دوسالانه». و یا فعل bisect که به معنای «از وسط به دو نیم بریدن» است. عبارت a bisected room یعنی «اتاقی که به دو قسمت تقسیم شده است».

 

پیشوند Tri

پیشوند tri هم معنی three و به معنای «سه‌تایی» یا «سه‌گانه» است.

به عنوان مثال، واژه angle به معنای «زاویه» است و واژه triangle به معنی «مثلث (شکل هندسی که دارای سه زاویه است)» می‌باشد. و یا عبارت tripod به معنای «سه‌پایه» است. و یا صفتِ trilingual به معنای «سه‌زبانه» به فردی گفته می‌شود که بتواند به سه زبان صحبت کند. عبارت a trilingual person یعنی «یک فرد سه‌زبانه».

ارسال نظر