آموزشگاه زبان روژین ایلیا
آدرس ها:

شعبه پسران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی، جنب بانک صادرات، پلاک 161

شعبه دختران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهید به خیال، پلاک ۱۲

شعبه مهد زبان و پیش دبستانی: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی ، جنب بانک مسکن، جنب خانه بازی شهر سلطان، پلاک ۲۲۰

تلفن های تماس:

021-66213030

021-66229000

021-66211000

واضح صحبت کردن به زبان انگلیسی و راهکارهایی در این زمینه

واضح صحبت کردن به زبان انگلیسی یکی از اهدافی است که بیشتر زبان‌آموزان در پی یادگیری آن هستند. اینکه بتوانیم آنچه مد نظرمان است را به دیگران بگوییم به شکلی که افراد به راحتی آن را درک کنند، کمک شایانی به رسیدن به اهدافمان می‌کند.

چرا واضح صحبت کردن به زبان انگلیسی مهم است؟

وقتی زبان‌آموزان به سراغ یادگیری زبان می‌آیند، لازم است که با چالش‌های فراوانی درگیر باشند. از طرفی باید قواعد جدید یک زبان و ساختارهای تازه را بشناسند و از سوی دیگر لازم است مهارت‌های چهارگانه را بطور همزمان رشد دهند. زبان‌آموزان باید همه این کارها در حالی که نیم‌ نگاهی به اهدافشان دارند انجام دهند و هر روز میزان نزدیک شدنشان به این اهداف را مورد بررسی قرار دهند.

یکی از اهداف رایج بین زبان‌آموزان امکان برقراری یک رابطه معنادار با دیگران است. منظور از دیگران کسانی هستند که یا بومی زبان انگلیسی هستند و یا اینکه می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

وقتی زبان‌آموزان شروع به یادگیری می‌کنند با این اندیشه پیش می‌روند که قرار است مخاطب آن‌ها فردی بومی باشد که بدون اشتباه زبان انگلیسی را صحبت می‌کند و در نتیجه از توانایی درکِ زبانیِ بالایی نیز برخوردار است. ولی معمولا آنچه در عمل رخ می‌دهد این است که مخاطب شما نیز مانند خودتان زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم و یا چندم خود یادگرفته است. این وضعیت مخصوصا برای کسانی که با هدفِ تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی زبان می‌آموزند بیشتر مشاهده می‌شود.

منظور از واضح صحبت کردن به زبان انگلیسی چیست؟

در چنین شرایطی داشتن مهارت‌های معمولی زبان کافی نخواهد بود. شما اگر به سطح مطلوبی از روانی هم در زبان برسید لازم است نکاتی دیگر در زمینه برقراری یک رابطه را بدانید. این نکات به واضح صحبت کردن به زبان انگلیسی کمک می‌کنند. به عبارت دیگر شما تلاش می‌کنید گذشته از استفاده صحیح از قواعد زبان و پرهیز از خطا و اشتباه و همینطور مکث‌ها و لکنت‌‌های غیرمعمول، منظور خود را به بهترین و شفاف‌ترین شکل ممکن به مخاطب منتقل کنید. منظور از واضح صحبت کردن همین است.

واقعیت این است که برای همه انسان‌ها حتی کسانی که زبان‌آموز نیستند و می‌خواهند یک رابطه معمولی با افراد هم‌زبان خود برقرار کنند هم این نکات مهم و ضروری هستند. لیکن برای بسیاری از ما، در جریان یادگیری یک زبان دیگر است که تا این اندازه اهمیت واضح صحبت کردن خود را نشان می‌دهد.

نکته اول در واضح صحبت کردن به زبان انگلیسی : از کلمات دشوار استفاده نکنید.

توصیه مدرسین به شما زبان‌آموزان این است که همیشه به دنبال رشد دامنه لغات خود باشید. همیشه سعی کنید با استفاده از تکنیک‌های مختلف تعداد واژگان خود و سطح آن‌ها را رشد دهید. اما باید حواسمان باشد که این توصیه‌ها همگی در مقام رشد مهارت‌هاست و در مقام کاربرد و ارتباط باید نکات دیگری را نیز مد نظر قرار داد.

زمانی که می‌خواهیم در یک ارتباط واقعی با یک انسان دیگر تعامل کنیم لازم است که از کلماتی استفاده کنیم که مطمئن هستیم مخاطب ما آن‌ها را متوجه می‌شود.

فرض کنید برای اولین بار کسی را در ایستگاه اتوبوس دیده‌اید و می‌خواهید سر صحبت را باز کنید. یکی از موضوعات معمول برای آغاز صحبت، بیان مطلبی در مورد آب و هواست که طرفین روی آن توافق دارند. عبارتِ «چقدر آسمون امروز صافه. دیروز خیلی گرفته بود» یک جمله ساده است که حتما طرف مقابل شما متوجه معنای آن می‌شود. اما اگر بگوییم، «امروز چقدر هوا پَرسا است. دیروز خیلی فراز پوشنی بود!» در این صورت بهترین پاسخی که می‌توانید از مخاطبمان انتظار داشته باشید این است که، «ببخشید! منظورتون رو متوجه نشدم!!»

اینکه شما واژگان تخصصی در مورد انواع ابرها را بلد هستید خیلی خوب است اما استفاده از آن‌ها همیشه به معنای واضح‌تر شدن صحبتتان نیست و اتفاقا ممکن است باعث ابهام در ارتباط شود.

نکته دوم در واضح صحبت کردن به زبان انگلیسی : از خودنمایی کردن بپرهیزید.

این موضوع نیز برادر دو قلوی نکته اول است. ما به عنوان یک انسان دوست داریم که مورد توجه قرار بگیریم و مخصوصا به خاطر صلاحیت‌هایی که کسب کرده‌ایم تقدیر شویم. اما گاهی این تمایل اثر معکوس می‌گذارد و باعث می‌شود اهداف اصلی ما از یک ارتباط به خطر بیوفتند.

خودنمایی که معمولا هم ناخودآگاه رخ می‌دهد می‌تواند جلوه‌هایی مختلف داشته باشد. مواردی همچون، استفاده از ساختار‌ها بیش از حد پیچیده و غیرضروری، یا دست کم گرفتن مخاطب با تغییر لحن و یا حتی به رخ کشیدن مدرک آموزشی و یا تحصیلی همگی از مصداق‌های خودنمایی هستند. همانطور که می‌بینید خودنمایی بازه وسیعی از فعالیت‌های اشتباه را شامل می‌شود و لازم است قبل از برقراری هر ارتباط آنچه می‌خواهیم بگوییم را از این زاویه چک کنیم تا بطور ناخواسته دچار این مشکل نشویم.

خوب است قبل از برقراری هر ارتباط از خودمان این سؤال‌ها را بپرسیم و روی پاسخشان لحظاتی فکر کنیم:

  • من به چه علتی می‌خواهم با فرد مورد نظر این ارتباط/تماس را برقرار کنم؟
  • چطور می‌توانم در چند جمله مختصر منظور خودم را از این ارتباط خلاصه کنم؟
  • در اثر این رابطه چه چیزی نصیب من و مخاطب من می‌شود؟
  • آیا لازم است اطلاعاتی را قبل از برقراری ارتباط فراهم کنم و بعد رابطه را برقرار نمایم؟

بنابراین، واضح صحبت کردن به زبان انگلیسی علاوه بر مهارت‌های زبانی نیازمند توجه کرده به این نکات است. اگر حواسمان به شفافیت واژگانی که استفاده می‌کنیم باشد و همینطور منظورمان را از قبل بطور دقیق مشخص کنیم می‌توانیم واضح صحبت کردن را به یک عادت خوب تبدیل کنیم.

ارسال نظر