آموزشگاه زبان روژین ایلیا
آدرس ها:

شعبه پسران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی، جنب بانک صادرات، پلاک 161

شعبه دختران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهید به خیال، پلاک ۱۲

شعبه مهد زبان و پیش دبستانی: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی ، جنب بانک مسکن، جنب خانه بازی شهر سلطان، پلاک ۲۲۰

تلفن های تماس:

021-66213030

021-66229000

021-66211000

نحوه یادگیری لغات تافل (۴)

در پست های قبلی چند نکته مهم یادگیری لغات در زبان انگلیسی خدمت شما معرفی شد و به برنامه ریزی برای حفظ ۵ لغت در روز اشاره شد. همچنین در پست قبلی در مورد دسته بندی واژگان و نحوه انجام این کار و نیز مزایای آن توضیحاتی ارائه شد. در این پست و در ادامه همان مطالب به تشریح نکات بعدی خواهیم پرداخت.

همانطور که قبلا اشاره شد باید بتوانید لیستی از کلمات و عبارات مورد نیاز خود را به صورت مجموعه ای منظم گردآوری کنید، اما هدف شما از این کار صرفا تهیه لیست لغات و مرتب سازی آنها نیست، بلکه هدف نهایی شما یادگیری لغاتی است که شما به عنوان لغات مورد نیاز خود تهیه و مرتب کرده اید.

  • مرور لغات

برای اینکه لغاتی را که شما برای خود تهیه و منظم کرده اید بتوانید به صورت موثر یادبگیرید و نیز آنها را به حافظه بلند مدت خود بسپارید باید آنها را بصورت منظم مرور کنید. شما هر روز در کنار یادداشت کردن لغات جدید و نیز در کنار خواندن و یادگیری آنها، باید مروری بر لغات قبلی داشته باشید. بهترین کار برای مرور لغات به این صورت است که معنی آنها را از خود بپرسید. برای این منظور دست خود را روی معنی و توضیحات مربوط به لغات قرار دهید تا با پرسیدن معنی لغات از خودتان و حدس معنی و توضیحات مربوط به هر کدام می توانید مغز خود را درگیر فراگیری آنها و سپردن معنی آنها به حافظه بلند مدت خود کنید. سپس در کنار هر لغتی را که بلد نبودید و یا فراموش کرده بودید و یا احساس می کنید که ممکن است به آسانی فراموش کنید علامتی قرار دهید تا بتوانید در مرورهای بعدی با دقت و حساسیت بیشتری روی آن لغات وقت بگذارید . آنها را مرور کنید. البته بهتر است علامتگذاری لغات با مداد انجام شود زیرا ممکن است به زودی در مرورهای بعدیتان این لغات را به خوبی یادبگیرید که در چنین حالتی بتوانید علامت مربوط به آن لغت خاص را پاک کنید. این کار باعث می شود که پیشرفت خود را در یادگیری و به خاطر سپردن معنی لغات ببینید. همچنین می توانید برای لغاتی که فکر می کنید یادگیری آنها خیلی دشوار است و یا ممکن است به راحتی فراموش شوند، آنها را هایلات کنید که جزو مرورهای همیشگی شما باشند.

مرور لغات باید هر روز انجام شود. شما هر روز در کنار وقتی که برای یادگیری لغات جدید اختصاص می دهید، باید زمانی و لو اندک را نیز به مرور لغات یادگرفته شده قبلی اختصاص دهید. مثلا از ۲۰ دقیقه وقتی که برای خود برنامه ریزی کرده اید، ۳ تا ۵ دقیقه را به مرور لغات قبلی اختصاص دهید. نوع مرور لغات قبلی شما نیز باید بصورت منظم و طبق یک قاعده خاص پیش برود. مثلا در طول روزهای هفته هر جلسه لغات مربوط به درس قبلی و یا ۳ درس قبلی را مرور کنید و همزمان با آن لغات علامت زده شده درس های قبل تر را مرور کنید. سعی کنید در آخر هر هفته و نیز آخر هر ماه هم برنامه ای برای مروری کلی بر تمامی لغات فراگرفته شده داشته باشید.

درست است که سرعت یادگیری لغات شما خیلی اهمیت دارد، اما مرور آنها و جلوگیری از فراموشی موارد یاد گرفته شده به مراتب مهمتر است و باید برای آن به درستی برنامه ریزی کنید.


مطلب پیشنهادی : اشتباهات رایج در بخش شنیداری (Listening) زبان انگلیسی

ارسال نظر