آموزشگاه زبان روژین ایلیا
آدرس ها:

شعبه پسران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی، جنب بانک صادرات، پلاک 161

شعبه دختران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهید به خیال، پلاک ۱۲

شعبه مهد زبان و پیش دبستانی: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی ، جنب بانک مسکن، جنب خانه بازی شهر سلطان، پلاک ۲۲۰

تلفن های تماس:

021-66213030

021-66229000

021-66211000

معنا و تفاوت TO و CC و BCC در ایمیل

تفاوت TO و CC و BCC در ایمیل چیست؟ آیا تابحال از ایمیل استفاده کرده اید؟ آیا دارای ایمیل شخصی و یا شرکتی هستید؟ آیا از نحوه نگارش نامه و به خصوص ایمیل آگاه هستید؟

امروزه استفاده از ایمیل که در زبان فارسی به صورت “پست الکترونیک” معادلسازی شده و به این نام شناخته می شود بسیار فراگیر و رایج شده است. ایمیل که در زبان انگلیسی بصورت E-mail نشان داده می شود، در واقع مخفف عبارت “Electronic Mail” است و در زبان فارسی به معنی نامه الکترونیک می باشد که البته بیشتر به نام پست الکترونیک شناخته می شود.

نوشتن نامه بصورت الکترونیکی و یا همان ایمیل در اینترنت و در دنیای وب معمولا دارای قواعد خاصی می باشد که قبلا چند مقاله و چندین پست در مورد آن منتشر کرده ایم که می توانید نمونه آنها را از این لینک بخوانید. اما ما در این پست قصد داریم به نکته مهمی در هنگام ارسال نامه الکترونیک بپردازیم که شاید خیلی از افرادی که از این روش ارتباطی برای ارسال نامه های الکترونیک خود استفاده می کنند متوجه آن باشند ولی اغلب آنها از جزئیات آن بی خبر باشند.

معمولا تمام وبسایت های ایرانی و غیر ایرانی که خدمات ایمیل را برای کاربران خود ارائه می کنند (ازجمله گوگل، یاهو، مایکروسافت، و …) دارای امکاناتی برای ارسال ایمیل هستند که این امکانات ارسال ایمیل را راحتتر می کند. این امکانات که بصورت حروف اختصاری CC، و BCC نشان داده می شوند دارای معنای خاصی هستند که آگاهی از آن می تواند کار شما را بخصوص در زمانی که بخواهید یک نامه الکترونیک را برای چندین گیرنده ارسال کنید بسیار می تواند مفید واقع شود.

در صفحه مربوط به نوشتن ایمیل سه حرف اختصاری دیده می شوند که شاید معنی آن برای خیلی از افرادی که هر روز از آن استفاده می کنند آشنا نباشد. اولین خط (کادر) یا جای خالی که در زمان ارسال ایمیل وجود دارد و باید پر شود جای مربوط به گیرنده است که بصورت پیش فرض و در کادر مربوط با To نشان داده می شود و می توان در آن آدرس ایمیل گیرنده و یا گیرندگان ایمیل را بنویسیم و پس از زدن دکمه “Send” ایمیل برای فرد مورد نظر ارسال می شود. توجه کنید که در اینجا می توان بیش از یک آدرس ایمیل را وارد کرد که باید این آدرس ایمیل ها را با ویرگول (بصورت انگلیسی و نه فارسی) از هم جدا کرد وگرنه ایمیل به گیرندگان تحویل داده نمی شود و به دست آنها نمی رسد.

البته معمولا برای ارسال ایمیل برای بیش از یک گیرنده از روش دیگری استفاده می شود؛

  • اگر گیرنده ایمیل ما یک نفر و یا یک آدرس باشد، آدرس مربوط به آنرا در فضای مربوط به To ، وارد می کنیم.
  • اگر گیرنده ایمیل ما ۲ یا ۳ نفر (آدرس) باشند، آدرس گیرنده اول را می توان در فضای مربوط به To، و آدرس ایمیل گیرنده دوم و سوم را می توان در فضای مربوط به CC و یا BCC وارد کرد.

CC مخفف کلمه ی Carbon Copying به معنی کپی کردن یا اصطلاحا استفاده کاغذ کاربنی می باشد. همان کاغذ کاربنی که برای ایجاد کپی نوشته مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع CC همین کار را انجام می دهد و یک کپی از ایمیلتان را به گیرنده یا گیرنده های نوشته شده در آنجا می فرستد (همانطور که در بالا اشاره شد اگر آدرس ایمیل ها بیشتر از یک مورد باشند باید آنها را با ویرگول از هم جدا کرد).

تفاوت CC با To

این کادر تفاوت خاصی با کادر To ندارد ولی بهتر است آدرس ایمیل گیرنده اصلی در قسمت  Toنوشته شود و کسی که گیرنده اصلی نیست در قسمت CC نوشته شود. این کار معمولا زمانی کاربرد دارد که می خواهید یک رونوشت از ایمیل را جهت اطلاع رسانی به فرد خاصی نیز ارسال کنید. به عنوان مثال یکی از همکاران یا درخواست دهنده ارسال ایمیل به فرد مورد نظر.

 

و اما قسمت سوم که با نام BCC نشان داده می شود که این حروف در واقع مخفف Blind Carbon Copy می باشد و به معنی “رونوشت مخفی” و یا ” کپی پنهان” می باشد. توجه کنید از آن جایی که CC و To مانند هم عمل می کنند پس تفاوت های BCC و CC شامل To هم می شود.

نکته مهم در مورد تفاوت CC با BCC در این است که گیرنده هایی که در قسمت BCC نوشته می شوند توسط دیگر گیرنده ها چه در BCC و چه در CC از همدیگر قابل شناسایی و رویت نیستند. مثلا فرض کنید که شما می خواهید یک ایمیل را به ۴ نفر (۴ گیرنده که در اینجا به صورت A، B، C، D نشان می دهیم)  ارسال کنید. اگر شما افراد A و B را در قسمت  CCو افراد C و D را در قسمت BCC  قرار دهید، در اینصورت گیرندهA  ایمیل گیرنده  Bو برعکس گیرنده B نیز ایمیل گیرنده A را خواهد دید. اما افراد C و D که در قسمت BCC  نوشته شده اند، گیرنده های A و B را خواهند دید اما همدیگر را نخواهند دید. پس بهتر است زمانی که نمی خواهیم گیرنده های مختلف از ایمیل های یکدیگر مطلع شوند بهتر است همه آنها را در قسمت BCC وارد کنیم.

به عبارت دیگر BCC  زمانی کاربرد دارد که بخواهیم ایمیلی را برای چندین گیرنده ارسال کنیم ولی آنها در زمان دریافت ایمیل فقط آدرس ایمیل خود را مشاهده خواهند کرد و آدرس ایمیل بقیه گیرنده ها به دست آنها نخواهد رسید. فرض کنید که شما یک لیست از ایمیل های مختلف دارید و می خواهید که یک ایمیل را به همه ی آنها ارسال کنید، حتی اگر مهم نباشد که آنها از ایمیل یکدیگر مطلع و باخبر شوند باز بهتر است که آدرس ایمیل آن ها را در قسمت BCC وارد کنیم (همانطور که در بالا اشاره شد باید آدرس ایمیل ها را با ویرگول از هم جدا کرد)، زیرا وقتی گیرنده ایمیل را دریافت می کند یک لیست بلند از ایمیل های مختلف را نمی بیند و خیلی سریع به متن اصلی ایمیل می رسد.


مطلب پیشنهادی : اشتباهات رایج در بخش شنیداری (Listening) زبان انگلیسی

ارسال نظر