آموزشگاه زبان روژین ایلیا
آدرس ها:

شعبه پسران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی، جنب بانک صادرات، پلاک 161

شعبه دختران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهید به خیال، پلاک ۱۲

شعبه مهد زبان و پیش دبستانی: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی ، جنب بانک مسکن، جنب خانه بازی شهر سلطان، پلاک ۲۲۰

تلفن های تماس:

021-66213030

021-66229000

021-66211000

ساخت کلمات جدید در زبان انگلیسی (۱)

در بعضی زبان ها مانند آلمانی و ترکی، از ترکیب کلمات ساده با یکدیگر کلمات مرکب طولانی و پیچیده ای تشکیل می شوند که تا حدودی کلمات جدید می باشند. برای مثال لغت ” Naturwissenschaft” در زبان آلمانی که به معنی “علم و دانش” می باشد نمونه ای از این موارد می باشد. آیا در زبان انگلیسی نیز چنین مواردی وجود دارد؟

بله در زبان انگلیسی نیز همانند زبان فارسی و سایر زبان ها چنین حالتی وجود دارد ولی نه به این اندازه و با این حجمی که در زبان آلمانی و یا برخی زبان های دیگر مشاهده می شود، بلکه در زبان انگلیسی اغلب کلمات مرکب با اضافه کردن پسوند و یا پیشوند به کلمات ساده، ساخته می شوند که باعث ایجاد کلمات جدید و پیچیده تری می شود. این پیشوند ها و یا پسوند ها خود دارای معنی خاصی نیستند بلکه با اضافه شده به کلمات دیگر باعث ایجاد کلمات دیگری می شوند که این کلمات جدید دارای معانی نسبتا متفاوتی می باشند.

این پیشوندها و پسوندها در زبان انگلیسی در هنگام اضافه شده به کلمات ساده، معانی قابل پیش بینی و تا حدودی معانی مشخصی را به کلمات ساخته شده اضافه می کنند. شناسایی و درک معنایی که این پیشوندها و پسوندها ممکن است به کلمات دیگر اضافه کنند می تواند تاحدودی به تشخیص معنای کلمات مرکب ساخته شده کمک کند. زیرا وجود این کلمات در بین کلمات دیگر به وفور به چشم می خورد.

 

برای پیدا کردن معنای کلمات مرکبی که از اضافه شدن پیشوندها و پسوندها ساخته شده اند، قبل از هر چیزی “هسته” این کلمات مرکب را پیدا کنید، برای مثال فعل “establish” به معنی ” ایجاد کردن” یا “ساختن” را مد نظر داشته باشید. پس از آن دنبال پسوندی باشید که ممکن است به کلمه مورد نظر اضافه شده و چسپیده باشد زیرا آنها به شما کمک می کنند تا اینکه بتوانید نوع کلمه مورد نظر را تشخیص دهید که آیا کلمه مورد نظر کدام یک از نقش های اسم، فعل، صفت، و … را می تواند داشته باشد. برای مثال در  مورد لغت “establishment” پسوند اضافه شده به فعل  ” establish” یک پسوند اسم ساز است (ment) که این پسوند نقش قبلی کلمه “establish” را که فعل بود به نقش اسمی در لغت جدید ” establishment” تغییر می دهد.

حال به کلمه مرکب “establishmentarianism” دقت کنید که ترکیبی از کلمه “establish” و چندین پسوند می باشد که با توجه به پسوندهای اضافه شده و معنا و نقش دستوری که هر کدام دارند می توان به تشخیص معنی این کلمه نا آشنا پرداخت:

ریشه یا “core” اصلی لغت “establish” می باشد و اما پسوندهایی که به آن چسپیده و نقش دستوری هر کدام:

  • ment: پسوندی اسم ساز.
  • arian: پسوندی فاعل ساز و به معنی کسی است که قبلا کاری انجام داده باشد.
  • Ism: پسوندی اسم ساز و به معنی مکتب فلسفی، ادبی و یا اندیشه ای است که عده ای از مردم مخاطب آن هستند.

بنابراین معنی کلمه مرکب “establishmentarianism” که از کلمه “establish” و چندین پسوند ساخته شده می تواند به این نحو بیان شود: فلسفه حمایت از سیستمی که قبلا تاسیس شده است.

حال می توانیم به بررسی مثال دیگر یعنی لغت ” antidisestablishmentarians” بپردازیم. در این کلمه دو نوع پیشوند وجود دارد که یکی “anti” و دیگری “dis” است. “anti” پیشوندی به معنی “برضد” و یا “مخاف” و “dis” یک پیشوند منفی ساز است که به معنی “نه” و “مخالف” می باشد.

لغت مورد بحث به طور خلاصه به سیستمی از کلیسا در انگلیس اشاره دارد که داشتن کلیسا در آن به حکومت مربوط می باشد. برخی از افراد مخالف این وضعیت هستند و برخی دیگر مخالف این افراد مخالف می باشند و خود را ” antidisestablishmentarians” می نامند که به معنی “افرادی که به روشنی می خواهند آنچنان شناخته شوند که مردم آنها را مخالف آن چیزی بدانند که آنها خود از آن حمایت می کنند”.


مطلب پیشنهادی : روش های فراگیری لغات

ارسال نظر