آموزشگاه زبان روژین ایلیا
آدرس ها:

شعبه پسران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی، جنب بانک صادرات، پلاک 161

شعبه دختران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهید به خیال، پلاک ۱۲

شعبه مهد زبان و پیش دبستانی: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی ، جنب بانک مسکن، جنب خانه بازی شهر سلطان، پلاک ۲۲۰

تلفن های تماس:

021-66213030

021-66229000

021-66211000

تلفظ دقیق در زبان انگلیسی ؛ جایی که تفاوت‌ها آشکار می‌شوند!

صرف نظر از اینکه شما چه لهجه‌ ای را برای خودتان انتخاب کنید، لازم است تلفظ دقیق در زبان انگلیسی را همیشه مورد توجه قرار دهید. پیشتر نیز در مورد اینکه چطور می‌توانید مهارت تلفظ خود را بهبود ببخشید با هم صحبت کردیم.

شکی نیست که در رتبه‌بندی اهمیتِ موضوعات مربوط به صحبت کردن، تلفظ صحیح یا pronunciation نسبت به سایر موارد مانندِ لهجه اولویتِ بیشتری دارد. تلفظ صحیح، با هر لهجه‌ ای که باشد، برقراری ارتباط را تضمین کرده و امکان درک منظور طرفین را فراهم می‌آورد.

اما در این میان نکات ظریفی وجود دارند که برخی از زبان‌آموزان با دقت به آن‌ها می‌توانند تلفظ خود را به تلفظ افراد native بسیار نزدیک کنند. و واقعیت این است که زبان‌آموزان با عدم توجه به برخی از این نکات است که در جریان یک مکالمه، native نبودن خود را آشکار می‌کنند.

در این گفتار می‌خواهیم درباره برخی از این نکات که در تلفظ دقیق در زبان انگلیسی موثر هستند با هم صحبت کنیم.

تلفظ دقیق در زبان انگلیسی : دَم زنی یا aspiration

شاید برای برخی از شما خوانندگان گرامی، پدیده دَم زنی یا aspiration مفهوم تازه‌ای باشد. دلیل این تازگی آن است که این سرفصل معمولا تا سطوح پیشرفته مورد بحث و بررسی قرار نمی‌گیرد. جالب است که این نکته تلفظی حتی گاهی در بین مدرسین زبان هم مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد.

اما منظور از دم زنی چیست؟ دم زنی همان خروج اندکی هوا از دهان است. در زبان فارسی هنگامی که می‌خواهید حرف «ه» را تلفظ کنید اندکی هوا از دهان شما خارج می‌شود و اصطلاحا شما دَم می‌زنید.

در زبان انگلیسی جایگاه‌های متعددی وجود دارند که دم زنی در آن‌ها لازم است و افراد native این نکته را رعایت می‌کنند ولی این نکته توسط بسیاری از زبان‌آموزان مورد غفلت واقع می‌شود. به عنوان مثال در تلفظِ کلماتِ معروفی که با wh شروع می‌شوند، پیش از ادایِ صدایِ حرفِ w باید با صدای «ه» دم زنی انجام شود. کلماتی مانند what و when و where و who و whose و … همگی شامل این موضوع می‌شوند.

تلفظ دقیق در زبان انگلیسی : صداهایی که در زبان فارسی وجود ندارند

یکی از مشکلات یادگیری یک زبان جدید این است که باید تلفظ صداهایی را تمرین کنیم که تا کنون آن‌ها را ادا نکرده‌ایم. انجام این تلفظ در بسیاری از موارد کار ساده‌ای نیست.

یکی از دلایل عدم سادگی این کار آن است که عضلات دهان و حنجره ما برای انجام این تلفظ تمرین نکرده‌اند و در برخی موارد به علت ضعیف بودن نمی‌توانند این تلفظ را ادا کنند. در موارد دیگر نیز علت ناتوانی در تلفظ، عدم آگاهی از تکنیک انجام آن و یا فقدان تمرین کافی است.

یکی از مهمترین این موارد، صداهای مربوط به تلفظ th است. وقتی حرف t و h در زبان انگلیسی به هم می‌رسند به دو شکل ممکن است تلفظ شوند. اگر با تلفظ زبان عربی و اصطلاحا مخارج حروف آشنا باشید می‌دانید که در زبان انگلیسی th می‌تواند مانند صدای حرفِ «ذ» و یا مانند صدای حرفِ «ث» در عربی تلفظ شود.

هیچکدام از این دو صدا در زبان فارسی وجود ندارند و همین موضوع، چالش اصلی زبان‌آموزان فارسی زبان است. این صدا گاهی به نادرست مانند صدایِ حرفِ f و یا z و t و یا گاهی d تلفظ می‌شود.

تلفظ دقیق در زبان انگلیسی : صداهایی که در زبان فارسی مشابه دارند

احتمالا در لیست این نکات انتظار دیدنِ حرف r و موضوع صدای آن را داشتید. در زبان فارسی ما صدایی مشابه این صدا داریم که همان صدای حرف «ر» است. ولی بر همه ما این نکته آشکار است که این حرف با اینکه در زبان فارسی مشابه دارد ولی صدای آن در انگلیسی کاملا متفاوت است.

ادا کردنِ صدای حرف r در زبان انگلیسی برای بسیاری از زبان‌آموزان چالش برانگیز است. یکی دیگر از دلایل وجود این چالش، وجود چند نوع صدای مختلف r در زبان انگلیسی است. یکی از معروفترین آن‌ها صدایِ r غلتان یا rolling r است. در زبان فارسی وقتی ما می‌خواهیم صدای «ر» را تلفظ کنیم نوک زبان با بخشی از سقف دهان به نام Alveolar ridge برخورد می‌کند و در اثر لرزش کوتاهی که با نام Alveolar flap شناخته می‌شود صدای «ر» تولید می‌شود.

در لهجه‌های استاندارد امریکایی و انگلیسی این لرزش وجود ندارد و همین موضوع چالش اصلی زبان‌آموزان است.

توجه داشته باشید که اگر بخواهیم تلفظ دقیق در زبان انگلیسی را برای صداهای مشابه، موشکافانه بررسی کنیم خواهیم دید که حتی صدای حروفی مانند k و یا t و یا d و بسیاری دیگر تفاوت‌هایی با مشابه فارسیشان دارند که باید مورد توجه قرار گیرند.

جمع‌بندی

‌نکات مربوط به تلفظ دقیق در زبان انگلیسی به این موارد محدود نمی‌شوند. بنابراین برای کسب مهارت در تلفظ لازم است ابتدا مهارت خوب شنیدن را در خودمان تقویت کنیم.

مهارت یافتن در تلفظ صحیح، در حقیقت آموزش دادن دستگاه آوایی شماست و این کار یک شبه اتفاق نمی‌افتد. بخش عمده‌ای از دستگاه آوایی شما جزو عضلات بدنتان محسوب می‌شوند و تمرین دادن عضله‌ها نیازمند زمان است. بنابراین هنگامی که تمرین‌های شنیداری خود را از منابع زبان اصلی انجام می‌دهید به این نکات دقیق توجه نمایید و سعی کنید هر مورد جدید را تمرین کنید.

ارسال نظر