آموزشگاه زبان روژین ایلیا
آدرس ها:

شعبه پسران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی، جنب بانک صادرات، پلاک 161

شعبه دختران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهید به خیال، پلاک ۱۲

شعبه مهد زبان و پیش دبستانی: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی ، جنب بانک مسکن، جنب خانه بازی شهر سلطان، پلاک ۲۲۰

تلفن های تماس:

021-66213030

021-66229000

021-66211000

انگلیسی در سفر ! رویا یا واقعیت؟

آیا می‌توان زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری را در حال حرکت آموخت؟ آیا انگلیسی در سفر پدیده‌ای واقعی است؟ و یا یک ایده تبلیغاتی برای فریب زبان‌آموزان ساده‌اندیش است؟

اگر نگاهی به تاریخچه زبان‌آموزی بیاندازیم می‌بینیم که سالیان درازی است که «کلاس درس» محل یادگیری زبان محسوب می‌‌شود. کلاس زبان انگلیسی محلی استاندارد برای یادگیری زبان است و شما بسته به نوع کلاسی که در آن شرکت کرده‌اید خاطرات شیرین و یا کسالت‌باری دارید. خاطراتی که ممکن است با احساس خستگیِ مخلوط‌اند، و در اثر ناتوانی از ساختن ساده‌ترین جمله‌ها تولید شده اند. چطور ممکن است پرسیدن یک جمله ساده مثلِ «ایستگاه اتوبوس کجاست؟» اینقدر طاقت‌فرسا بوده باشد؟

حالا که خوشبختانه آن دوره سپری شده و شما فردی بالغ هستید، شاید تمایل داشته باشید که با رشد علم و دانش و تکنولوژی بار دیگر سراغ مقوله زبان‌آموزی بیایید. در دنیای ارتباطاتِ امروز، اجتناب از روابطِ بین‌المللی ممکن نیست و در نتیجه دانستن یک زبان جهانی، مانند انگلیسی بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است.

خاستگاه انگلیسی در سفر

متاسفانه یادگیری زبان، مثل خواندن یک کتاب داستان و یا خوردن یک ساندویچ نیست که بتوان آن را یک شبه و یا یک هفته‌ای و یا حتی یکساله به پایان رساند. مشکل، همانگونه که شما خودتان بهتر می‌دانید مسئله کمبود زمان کافی برای یادگیری است. کمبود وقت برای یک فرد بالغ یک معضل جدی است. کار، خانواده و فعالیت‌های ضروری وقت لازم برای خواب کافی را نیز باقی نمی‌گذارند؛ چه برسد به اختصاص دادن ده‌ها ساعت در هفته به کلاس رفتن و تمرین اختصاصی.

در چنین شرایطی است که یادگیری زبان در حالِ حرکت یا بهتر بگوییم یادگیری در سفر موضوعیت می‌یابد و نظر بسیاری از زبان‌آموزان را به خود جلب می‌کند.

جایگاه انگلیسی در سفر

واقعیت این است که نمی‌توان یادگیری زبان انگلیسی در مسیر را به عنوان یک متد کافی و مستقل در نظر گرفت. بیشتر کتاب‌هایی که با عنوان انگلیسی در سفر یا انگلیسی در مسیر منزل و یا با عنوان‌های مشابه تولید می‌شوند هم چیزی جز مجموعه‌ای از جملات از پیش آماده شده به همراه ترجمه‌شان در بر ندارند. این حجم ناچیز و در عین حال درهم از اطلاعاتِ زبانی برای شما به هیچوجه کافی و کارآمد نیست.

اما شما می‌توانید از این ایده انگلیسی در سفر نهایت بهره را ببرید و از تمامی اوقاتی که در حرکت هستید در راستای یادگیری زبان استفاده کنید. اگر شما بدانید که دقیقا از زبان چه می‌خواهید و اهداف خود را مشخص کرده باشیدمی‌توانید از کوچکترین فرصت‌ها برای حرکت به سمتشان استفاده کنید. شاید شما فردا صبح به کشوری خارجی سفر نکنید. و شاید به استان دیگری نروید. اما در نظر داشته باشید که حرکت از منزل به محل کار یک سفر است. حرکت از دانشگاه به خانه یک سفر است. حتی ۵ دقیقه مسیری که تا نانوایی طی می‌کنید یک سفر محسوب می‌شود و اگر قطره قطره این زمان‌ها را جمع کنیم وانگهی دریا می‌شوند.

یادگیری انگلیسی در سفر ممکن است.

با این اوصاف کافیست ابزار لازم برای بهره بردن از این زمان‌های به ظاهر اندک را داشته باشیم. در بین جوانان عصر ارتباطات جمله‌ای معروف است که «امروز برای هر کاری اپلیکیشنی موجود است.» توجه داشته باشید که بسیاری از این نرم‌افزارهای موبایل، گران قیمت، تبلیغاتی و خالی از یک ساختار استاندارد هستند. و به همین دلیل در انتخاب نرم‌افزار مناسب باید دقت کنید.

نرم‌افزار مورد نظر شما باید علاوه بر استاندارد بودن همراستای اهداف شما نیز باشد. آیا شما به دنبال درک مطلب ساده هستید و می‌خواهید یک مکالمه مقدماتی را برقرار کرده و به انجام برسانید؟ و یا اینکه می‌خواهید برای شرکت در آزمونی مثل آیلتس اقدام کنید؟ با توجه به سطح کنونی مهارت شما، آیا با کلمات راحت‌ترید؟ و یا با فایل‌های صوتی؟ و اینکه نیاز دارید نرم‌افزارِ شما دارای فیلم باشد؟ این فاکتورها در انتخاب نرم‌افزار مناسب تعیین کننده‌اند.

انگلیسی در سفر با استفاده از محتواهای صوتی

استفاده از موبایل و نگاه دائمی به صفحه نمایش در هر سفری ممکن نیست. شاید شما در مترو هستید و ازدحام جمعیت اجازه در دست گرفتن گوشی را به شما نمی‌دهد. و یا شاید در حال پیاده‌روی هستید. به همین خاطر لازم است که برای استفاده از این فرصت از ابزار دیگری کمک بگیرید. فایل‌های صوتی برای این هدف بسیار مناسب‌اند. پادکست‌ها و یا کتاب‌های صوتی نمونه‌های خوبی از این دسته هستند.

طبیعتا فایل‌های صوتی نمی‌توانند به یادگیری نوشتار شما کمکی بکنند و لازم است که املای کلماتی که در حین شنیدن برایتان مجهول هستند را در اولین فرصت چک کنید. در نظر داشته باشید که یک روش کامل یادگیری باید شامل هر چهار مهارت شنیدن، صحبت‌کردن و نوشتن و خواندن باشد.

انگلیسی در سفر با تولید محتوا در ذهن

ممکن است در وضعیتی قرار داشته باشید که حتی نتوانید از هدفون استفاده کنید. ممکن است به استخر یا حمام رفته باشید و امکان استفاده از هیچ‌یک از ابزار دیجیتال خود را نداشته باشید. نگران نباشید. همچنان می‌توانید از این فرصت برای یادگیری استفاده کنید.

لازم است به این نکته توجه کنیم که نیمی از مهارت‌های زبانی، یعنی شنیدن و خواندن، به ما کمک می‌کنند که زبان انگلیسی را درک کنیم؛ و نیمی دیگر، یعنی صحبت کردن و نوشتن به ما کمک می‌کنند که بتوانیم با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنیم. رشد مساوی و متوازن هر دو دسته ضروری است.

یکی از بهترین راه‌ها برای شرایطی که نمی‌توان از هیچ‌یک از ابزار دیجیتال استفاده کرد، صحبت کردن با خود و یا حتی صحبت کردن در ذهن است. کافیست موضوعی را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید در ذهنتان و بدون اینکه دیگران بشنوند درباره آن صحبت کنید. این تکنیک به شما کمک می‌کند که یکی از مهمترین مهارت‌ها در زبان، که همان فکر کردن به زبان هدف است را در خود ایجاد و تقویت نمایید.

در نهایت، یادگیری انگلیسی در سفر ممکن و بلکه لازم است. در دنیایی که هر ثانیه ارزشی غیرقابل اندازه‌گیری دارد لازم است از تمامی سفرهایمان در راستای یادگیری بهره برداری کنیم.

ارسال نظر