معرفی

7 گام کاهش استرس در هنگام مکالمه زبان انگلیسی

استرس یکی از عاملین فرار از تمرین مکالمه و صحبت با بومی زبان ها است. شما با این هفت گام می توانید استرس خود  را کم کنید و از مکالمات خود لذت ببرید.

این شرایط رو تصور کنید. مدتیه انگلیسی می خونید. بهش گوش میدید و حالا با خودتون میگید وقتشه تا با یه توریست یا یه شخص خارجی مکالمه کنم.

میرید جلو تا میاید سلام کنید یه حس نگرانی و ترس که پر از استرسه جلوتون رو میگیره. با خودتون میگید من چرا استرس دارم؟ الانی که این مطلب رو می خونید دنبال اینید که بهتون کلید یا ترفندی معرفی بشه که به کل مشکلاتتون رو حل شه. ولی بزارید رک باشیم.

همچین اتفاقی نمیوفته ولی میشه این احساس رو کمترش کرد. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

چرا ما استرس می گیریم؟

معمولا دلایل مختلفی وجود دارد. با توجه به شخصی که می خوایم باهاش مکالمه کنیم این احساس میتواند متفاوت جلوه دهد. گاهی وقتا زیاد و گاهی وقتا کم.

معمولا ترس از اشتباه یا اینکه چگونه مکالمتون به نظر میاد یا مردم چی میگن میتونه یکی از دلایل عمده این استرس ها باشد.

معمولا اشخاص یا برون گرا هستند یا درون گرا. یعنی چی؟

اشخاصی که درون گرا هستند معمولا زیاد اهل صحبت کردن نیستند و وارد مکالمات و گفت و گو ها نمی شوند. حتی در زبان مادری. ولی اشخاصی که برون گرا هستند کاملا برعکس و حسابی به دنبال مکالمه کردن با مردم اند. جالبه بدانید هر جفت این گروه ها استرس رو احساس می کنند. ولی مقدارش کم یا زیاده.

بیاید رک باشیم. اگه به دنبال یادگیری زبان هستید حتی اگه آدم گوشه گیر و درون گرایی هستید باید مکالمه تمرین کنید. چرا که در غیر این صورت برای چی دارید زبان می خوانید ؟ مگه زبان برای ایجاد ارتباط و مکالمه نیست؟ پس چجوری میخواید با گوشه گیری مکالمتون رو قوی کنید؟ معمولا تغییر عادت خیلی سخته ولی شدنی است. کاملا هم میشه حق داد.

ممکنه شما یه ورزشکار خیلی عالی تو کلاستون بوده باشید و از همه یه سر و گردن بالا تر، ولی وقتی بحث تو جمع بازی کردن مثلا جلو کل مدرسه میشه، ممکن است حس آماتور بودن به شما دست بده.

یا مثلا یک مصاحبه شغلی دارید و کارتون هم خیلی خوب است ولی چون عملکردتون توی جمع ضعیفه ممکنه اون شغل رو نگیرید.

پس به قول خارجیا It’s worth a try. (ارزش یک بار امتحان کردنو داره.) پس تلاش کنید اگه حتی یه آدم درون گرا هستید به آدم درون گرای اجتماعی تبدیل شوید.

برای این کار و کم کردن استرس این 7 گام می تونه کمک خوبی برای شما باشه.

این 7 گام می تواند به شما برای این کار و کم کردن استرس کمک کند. با ما همراه باشید:

1) قبول کنید پیشرفت در یک مهارت بدون انجامش ممکن نیست.

آیا شما بدون نشستن پشت فرمون، راننده میشید؟ یا بدون آشپزی کردن یه آشپز خوب؟ یا حتی برگردیم به مدارس و دانشگاه ها. برای مثال رشته ای که تحصیل می کنید حسابداریه… آیا بدون انجام حسابداری شما حسابدار می شوید ؟ یا مثلا با خوندن کتاب حسابداری پیشرفته آقای جمشید اسکندری؟ و هزاران مثال دیگه

پس در مرحله اول بزارید یه چیز را روشن کنیم. شما بدون مکالمه کردن، توانایی مکالمه خود را نمی توانید افزایش دهید.درسته گوش دادن خوبه، خوندن خوبه، نوشتن هم خوبه. ولی فقط مکالمه می تواند مهارت مکالمه ی شما را بهتر کند.

درست مثل این میماند شما از نشستن در هواپیما بترسید. ولی می دانید اگه سوار هواپیما شوید می توانید به مقصدتون سریعاً برسید. مگر اینکه بخواید از راه آبی برید که مشخصا خیلی خیلی زمان بر و خسته کنند است. حالا سوال اینجاست. برای یادگیری زبان از راه هوایی میرید یا دریایی؟

با ترستون مقابله کنید و چالش مکالمه کردن رو بپذیرید. الان که می دونید این چالش شما رو به موفقیت میرساند حس بهتری برای مکالمه خواهید داشت.

2) قبل از مکالمه برای مکالمات گوناگون آماده باشید.

همه می دانیم  مکالمات غیر قابل پیش بینی هستند ولی همه ی ما در یک استایل خاص مکالمه انجام میدیم. معمولا درباره روزمون، خونوادمون، شغلمون، اینکه از کجا میایم و تفریحمون چیه و پس میشه برای همچین مواردی خودمون رو آماده کنیم.

معمولا استرس از اونجایی می آید که شما می ترسید جلوی مردم مکالمه را خراب کنید. چجوری مکالمه خراب می شود؟ با از یاد بردن اینکه چه چیزی به آنها بگویید.

از یاد بردن طبیعی است. چه بخواهید چه نخواهید یه چیزهایی را فراموش خواهید کرد. ولی با آماده شدن از قبل می توانید فشار زیادی رو از روی دوش خود بردارید.

البته آمادگی از قبل فقط این نیست که به لغات، عبارات و گرامر متکی شوید و حفظشون کنید. بلکه باید موقعیت ها را بسنجید و آنها را حفظ کنید. چطور؟

دقت کنید یک مکالمه در یک حالت خاص به کجا ها ختم می شود. سپس به نسبت همون ها موقعیت ها را مورد مطالعه قرار بدید. مثلا اگه مکالمه درباره خانواده است، پس خود را برای مکالمه درباره شغل خانواده، خصوصیاتشان، سنشان و اعضای بخصوص خونواده و… آماده کنید.

وقتی ایده خاصی درباره ی موضوعات مختلف در ذهنتون باشه اعتماد به نفس شما بالا می رود و نگرانی های شما کاهش پیدا می کند.

3) این را بدانید شخصی که با او مکالمه می کنید را هیچوقت دوباره ملاقات نخواهید کرد.

بعضی ها مکالمه با افرادی که می شناسند را راحت تر می دانند و بعضی ها برعکس.

ممکن است جلوی افرادی که میشناسیم مکالمه برامون سخت باشه چرا که اونها رو بار ها و بار ها خواهیم دید و از قضاوت شدن متنفریم.

راهنمایی که می شود انجام داد این است: اگه شما با یک توریست در خیابون مکالمه کنید یا اگه به کشور خارجه ای رفتید و با شخصی در خیابون تمرین مکالمه می کنید یا حتی گاهاً آنلاین کار کنید. احتمال دیدار دوباره با اون شخص تقریبا نزدیک به صفر است. پس چه اهمیتی دارد نگران عالی بودن یا بی نقص بودن باشید؟ جلوی آنها بد بودن چه اشکالی دارد؟ شما که قرار نیست آنها رو ببینید.

اگه این نگرش رو در خود پرورش دهید فشار زیادی را از خود دور می کنید و دیگه نگران عملکرد بد یا خوب خود نخواهید شد.

4) اجازه ندهید سایر کارها برای شما تبدیل به یک گزینه اضافی جایگزین برای مکالمه شوند.

اولین اولیت همیشه و همیشه باید مکالمه و تمرین با بومی زبان ها باشد. اینکه چت کنید، یا با خود حرف بزنید یا کتاب را بلند بلند بخوانید هیچوقت نمی تواند به اندازه مکالمه واقعی به شما کمک کند.

وقتی که خود را رو قانع کردید که با مردم مکالمه رو در رو داشته باشید آن زمان اراده کافی برای به انجام رساندن عمل مکالمه خواهید داشت.

ضرورت حلال این مشکل است. وقتی خود را قانع کنید که مکالمه می تواند صبر کند و مهم نیست، تا ابد برای مکالمه صبر خواهید کرد و پیشرفت شما زیر سوال میرد.

5) درست و عالی بودن رو فراموش کنید.

گرامرتون افتضاحه ؟ کی اهمیت میده؟

ما دو نمونه وسواس عالی شدن داریم. یکی مارو به سمت هدفمون هل میدهد و دیگری مارو از هدفمون دور می کند. بعضی ها برای اینکه در مکالمه عالی باشند دائم سعی میکنند با مردم صحبت کنند و بعضی ها منتظر میمانند و منتظر می مانند و منتظر تا گرامرشون بهتر شود، لغاتشون بهتر شود و

بگذارید یهچیز را رک بگوییم: شما هیچوقت عالی نیستید و هیچوقت عالی نخواهید شد.

یکی از دلایل عمده استرس داشتن در هنگام مکالمه این است که قبل از گفتن چیزی دائماً سعی میکنید آن را عالی بیان کنید. وقتی این حس را دارید که یه کلام 100% صحیح از دهانتان بیرون بیاد و درست تلفظ شود دو حالت رخ میده:

  • اول اینکه نگرانی شما جلوتون را می گیرد و به کل نمی توانید چیزی بگویید.
  • دوم آنچه انجام می دهید، اگه غلط باشد خودتون رو سرزنش می کنید که چرا اشتباه کردم و بیشتر و بیشتر نگران می شود.

پس به کل عالی بودن را فراموش کنید، تردید را به آغوش بگیرید چرا که هیچکس اهمیت نمیده که شما فعلی رو غلط بگید یا کلمه ای رو فراموش کنید.

6) مکالمه رو تحت کنترل بگیرید.

این خیلی مهمه ولی به قدر کافی بهش بها داده نمیشود. وقتی در حال تمرین هستید تا جایی که ممکنه مسیر مکالمه رو تو دستتون بگیرید. هر چه بیشتر ساکت باشید و اجازه بدید شخص مقابل صحبت کنه، بیشتر غیرفعال می مانید و گوش می دید که ممکنه طرف مکالمه رو به جایی ببره که شما براش آماده نیستید.

خب این جزئی از طبیعت مکالمه است و منظور این نیست که طبیعت مکالمه رو خراب کنید. ولی از انجایی که استرس دارید ، کنترل مکالمه اگه از دستتون خارج شود بدتر هم می شود. پس باید حد الامکان کنترل رو به دست بگیرید. بخواهید که بریتان چیزی که متوجه نمی شوید رو باز و شفاف سازی کنند.

وقتی که چیزی نفهمیدید سریعاً حرف رو قطع کنید و ازشون راهنمایی بخواید. خیلی از زبان آموزان هستند که سوال می پرسند و اجازه می هند که طرف مقابل صحبت کند که خب این قسمت آسون مکالمه است یعنی گوش دادن.

ممکنه میان کلام به چیزی بر بخورید که بلد نیستید، متاسفانه زبان آموزان الکی سرشون رو به نشانه تایید تکون می دهند و وانمود می کنند که فهمیدند، که این کاملا اشتباه است. این باعث می شود کنترل مکالمه از دستتون خارج شود و استرس بگیرید.

خیلی مودبانه از آنها بخواهید که شفاف سازی داشته باشند و شما رو راهنمایی کنند. در غیر این صورت چیزی یاد نمیگیرید.

7) هیچکس به شما نمی خنده

اگه بخندن پس آدمای پستی هستند و نباید وقتتون رو براشون تلف کنید. سعی کنید احترام کسب کنید.

وقتی که شما از استرس دارید به خودتون می لرزید و شر شر عرق می ریزید که الانه که بهتون بخند، بزارید یه چی رو رک بگم. آنها به این چیزا فکر نمی کنند، به این فکر میکنند که شما چقدر آدم جالبی هستید که می تونید به زبانشون صحبت کنید.

دیدگاه ها