معرفی

۶ نکته بسیار مهم برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی با سرعت هر چه تمام تر!

“کلمات به آسانی بیرون نمی آیند”.شما ممکن است که تعداد زیادی لغت بلد باشید یا تمام ساختارهای گرامری را مسلط باشید، ولی دلیلی نمی شود که بتوانید به راحتی به زبان انگلیسی صحبت کنید. در این پست به شما نحوه تقویت مکالمه یا جنبه گفتاری زبان انگلیسی را نشان می دهیم. این پست در ادامه مقالات جذاب آموزنده زبان انگلیسی می باشد. دقت کنید که این پست چکیده ای از ۴ موسسه معتبر آمریکایی در زمینه آموزش زبان انگلیسی می باشد.

۱- سرعت گفتار یا مکالمه خود را کاهش دهید

شما در زبان فارسی ممکن است مثل یک سخنور صحبت کنید ولی از خود توقع آنچنانی نداشته باشید که در زبان انگلیسی هم همین اتفاق در اوایل کار بیفتد! واقع بین باشید. در اوایل و حتی اواسط کار بایستی سرعت مکالمه تان را کاهش دهید. حتما از خود می پرسید که علت چیست؟ علت این است که در این حالت، شما زمان فکر کردن دارید و می توانید از بهترین کلمات در جای خود استفاده کنید. حتی بهترین متکلمان زبان انگلیسی هم در بسیاری مواقع سرعت صحبت کردن خود را شمرده شمرده می کنند تا همه منظورشان را متوجه شوند. ضمن اینکه مغز شما وقتی کلمات را بصورت آهسته درکنار هم پردازش می کند، مکالمه را خیلی راحت تر درک می کند.

۲- به خودتان زمان فکر کردن دهید

باور کنید مردمی که با شما صحبت می کنند به اندازه کافی صبورند تا مکث های کوتاه شما را تحمل کنند! پس آرام باشید. قبل از صحبت و در حین آن فکر کنید. از چه ساختاری برای مکالمه استفاده کنید. یک سری عبارات هستند که در حین این مکث کردن به کمک شما می آیند و به شما فرصت فکر کردن بیشتری می دهند. مثلا:

… Why is there so much violence on TV? That’s a good question. Let me think for a moment, I haven’t really thought about it before. Well, I suppose

دقت کنید، در مثال بالا از یک نفر سوال شده است که چرا اینقدر خشونت در تلویزیون وجود دارد؟ و او با جملاتی کلیشه ای و تکراری زمان زیادی برای فکر کردن می خرد. با استفاده از این عبارات صحبت کردن شما بسیار روان تر بنظر می رسد. آنهم عباراتی که خیلی راحت می توانید حفظ کنید. عبارات بیشتر:

 • during the day  (در طول روز)
 • in the meantime  (در میان مدت)
 • It’s been a long time since   (از زمانی که … مدت زیادی میگذره)
 • …Sorry to bother/trouble you, but  (عذرخواهی می کنم که مزاحمتون میشم ولی …)
 • ...Would you mind if   (مشکلی هست اگه …؟)
 • !Oh, come on    (اوه پسر بیخیال!)
 • !I’m just kidding  (فقط دارم باهات شوخی می کنم)
 • To be right/wrong about  (برای اینکه باهات روراست باشم میگم…)

 

۳- جملات را یاد بگیرید نه فقط کلمات را

این نکته بسیار بسیار مهم است. وقتی می خواهید کلمه ای را یاد بگیرید یا مرور کنید، حتما آن را در قالب جمله بیاموزید. اگر عین جملات را هم حفظ کنید هیچ مشکلی نیست. مغز شما در هر حدی هم که باشد بعدها الگوی این جملات را حفظ می کند و بصورت خودکار در جاهای مشابه استفاده خواهد کرد! این را تحقیقات ثابت کرده است. مثلا معنای قدردانی (Appreciate) را فقط با یک کلمه یاد نگیرید، بلکه به این شکل حفظ کنید:

to appreciate = to recognize the value of something/somebody

و بعد از یادگیری سعی کنید با صدای بلند برای خودتان مثال بزنید:

I think it’s necessary to feel appreciated in a relationship/ at work

 

۴- یاد بگیرید که گوش کنید (گوش خود را تربیت کنید!)

این روش تمام کودکانی است که در اوایل زندگی، زبان مادری خود را یاد می گیرند. کودک در یکی دو سال اول فقط می شنود و بعد به سرعت شروع به صحبت کردن می کند. این روش بسیار موثر است. تا می توانید فایل های مکالمه زبان انگلیسی گوش کنید (در هر موضوعی!)

۵- متقابلا تمرین کنید

conversation

منظور از تمرین مقابل این است که یا با دوست خود شروع به مکالمه انگلیسی کنید یا در مقابل آینه با خودتان و با صدای بلند. در حین صحبت کردن تمام ۴ نکته بالا را هم رعایت کنید. نکته در این مرحله این است که اگر جایی کم آوردید و نتوانستید صحبت را ادامه دهید، همیشه عباراتی هستند که به کش دادن گفتگو کمک می کنند:

 • What are your views on that     (نظر شما راجب بهش چیه؟)
 • How about you? What do you think   (شما چی؟ چی فکر می کنید؟)
 • Why do you think there’s so much violence on TV   (بنظر شما چرا اینقدر خشونت در تلویزیون وجود دارد؟)

یعنی سوالاتی بپرسید که جوابی به جز بله و خیر دارند.

 

۶- تا می توانید تولید کنید

همانگونه که در ابتدای این پست هم گفتیم، شما ممکن است دانش واژگان قدرتمندی داشته باشید ولی نمی دانید چگونه از آنها استفاده کنید. برای فعال کردن این دانش باید تا می توانید تمرین کنید. در این مرحله شما باید راجب یک سری کلیدواژه شروع به تحلیل کردن کنید. چگونه؟ در دنیای اینترنت سرچ کنید موضوعات روز را.. مثلا یک مقاله انگلیسی راجب آلودگی هوا پیدا کنید. بدون اینکه آن را بخوانید، در مقابل آینه شروع به صحبت راجب آلودگی هوا کنید. بعد که تمام شد، صحبت های تان را با آن مقاله مقایسه کنید. تاثیر این کار بطرز عجیبی شگفت انگیز است!! در عین حال، اگر نمی توانید تحلیل کنید، یک مجله اینترنتی، اخبار یا سایت های مختلف انگلیسی مثل این وب سایت را بخوانید. چگونه؟ روزانه یک مقاله آن را با صدای بلند و آهسته برای خودتان بخوانید. با این کار در واقع دارید بدون اشتباه، مکالمه انگلیسی می کنید!

دیدگاه ها