معرفی

۵ راز مهم برای روان صحبت کردن

تا به حال به موضوعِ روان صحبت کردنِ زبانِ مادریتان اندیشیده‌اید؟ چگونه است که ما تا این اندازه با زبان اصلی خودمان راحتیم، اما وقتی می‌خواهیم زبان دیگری را بیاموزیم به چالش می‌افتیم؟ در ادامه با یکدیگر ۵ راز مهم در این زمینه را بررسی می‌کنیم که بطور جدی روان صحبت کردن ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

راز شماره ۱: آنچه به شما انگیزه می‌دهد را بشناسید و در طول مسیر روی آن تمرکز کنید.

چرا می‌خواهید یک زبان دیگر، مثلا انگلیسی را بیاموزید؟ اندیشیدن به چه چیزی است که به شما انگیزه آموختن می‌دهد؟

به عنوان مثال، وقتی من جوانتر بودم، مانند بسیاری نوجوانان همسن و سال خودم، به فیلم‌های اکشن و رزمی علاقه خاصی داشتم؛ تا جایی که بسیاری از فیلم‌های مرتبط با این سبک را بدون زیر نویس فارسی و یا حتی بدون زیرنویسِ انگلیسی تماشا می‌کردم. شاید استفاده از لفظ اعتیاد به این سبک چندان بی ارتباط با وضعیت آن زمانِ من نباشد. این علاقه شدید من باعث شد که به مضمون بعضی از مکالمات رد و بدل شده در این فیلم‌ها علاقمند شوم تا حدی که به دنبال یادگیری قواعد گرامری لازم و معنای واژگانِ بکار رفته در آن‌ها رفتم و جزئیات آن‌ها را آموختم. خوشبختانه چون حجم مکالماتِ به کار رفته در این نوع سبک، محدود است، این پیگیری به آن میزان نبود که باعث زده شدن من از این کنجکاوی و یادگیری شود و در نتیجه این عادتِ «با علاقه به دنبال یادگیری بودن» در من نهادینه شد. این اشتیاق باعث شد که در سال‌های آتی، هرگاه فرصتی برای یادگیری نکته‌ای، قاعده‌ای، اصطلاحی، تکه‌کلامی و یا واژه‌ای از انگلیسی ایجاد می‌شد من به آن فرصت به دیدِ «فرصتی برای تفریح» نگاه کنم.

درست است که یادگیری یک زبان پروسه ساده‌ای نیست و شما دیر یا زود به کمکِ حرفه‌ای از سوی افراد متخصص نیازمند می‌شوید؛ لیکن لازم است برای طی این مسیر از انگیزه کافی برخوردار باشید.

راز شماره ۲: قسمت‌هایِ سریال‌ِ مورد علاقه‌تان را پشت‌ِسرِهم تماشا کنید.

تماشای فیلم و سریال یکی از تکنیک‌های مفرح و در عین حال ضروری برای یادگیری زبان است. این تمرین علاوه بر اینکه به دو شکلِ «فعال» و «انفعالی» قابل انجام است، شما را با کاربردهای واقعی زبان آشنا می‌کند. محتوای صوتی-تصویری با نشان دادنِ کاربردهای صد در صد واقعی به روان صحبت کردن شما کمک شایانی می‌کند. در کنار همه این‌ها و البته بسته به نوع محتوایی که تماشا می‌کنید، شما در لابلای داستان و شخصیت‌ها تا حدی با فرهنگ و رسومات جامعه هدفتان نیز آشنا می‌شوید.

یکی از تکنیک‌های جالب در همین راستا، پشتِ سرهم دیدنِ قسمت‌های یک سریال مورد علاقه‌تان است. آیا برنامه خاصی برای آخر هفته‌ای که پیش رویتان است ندارید و تصمیم دارید که در منزل باشید؟ در فرصتی که دارید می‌توانید بطورِ انفعالی و تفریحی و ریلکس، قسمت‌های یک فصل از سریال مورد علاقه‌تان را پشت سر هم ببینید. این کار، باعث می‌شود بطور عمیق، غرقِ محتوای زبانیتان شوید و تواناییِ روان صحبتِ کردن خود را به میزان شگفت‌آوری افزایش دهید.

راز شماره ۳: کتاب‌هایِ مخصوصِ کودکان را مطالعه کنید.

یکی دیگر از تکنیک‌های کارآمد برای رشد روان صحبت کردن، مطالعه کتاب‌هایی است که در زبان هدف شما مخصوصِ کودکان نوشته شده‌اند. این کتاب‌ها گذشته از اینکه منابع ارزشمندی برای زبان‌آموزان مبتدی هستند، مفرح و جذابتر از کتاب‌های متداول زبان‌آموزی نیز می‌باشند. در تمامیِ زبان‌ها، محتواهایی که برای کودکان آماده می‌شود ویژگی‌های مشترکی دارند. از این خصوصیات، شفافیتِ معنایِ موردِ نظرِ تولید کننده، بیانِ یک موضوع به شیوه‌هایِ مختلف و همچنین استفاده از ابزارهای مختلف برای جذابیت بیشتر است. اگر به دنبال یادگیری زبان انگلیسی و روان صحبت کردن در آن هستید شاید اسم سریِ کتاب‌های Dr. Seuss را شنیده باشید که برای کودکانِ بومیِ انگلیسی زبان طراحی شده‌اند. مطالعه این مجموعه شما را با لغات متعدد و ساختارهای گرامری آشنا می‌کند و باعث می‌شود احساس دقیقتری نسبت به زبان هدف داشته باشید.

راز شماره ۴: از هر فرصتی برای صحبت کردن استفاده کنید.

روان صحبت کردنِ زبان، یک مهارت است؛ همان اندازه که رانندگی اتوموبیل یک مهارت است. اگر قصد دارید راننده خوبی بشوید لازم است رانندگی کنید. خواندن هزار کتاب در زمینه نحوه رانندگی جایگزینِ حتی یک دقیقه پشت فرمان نشستن هم نمی‌شود. بطور مشابه اگر به دنبال روان صحبت کردن زبان انگلیسی هستید لازم است از هر فرصتی برای صحبت کردن استفاده کنید.

لزومی ندارد که این صحبت کردن، دارای مخاطبِ دیگری جز خودتان باشد. فرض کنید در حال پیاده روی از مسیر دانشگاه به منزل یا خوابگاه هستید یا اینکه در بستر خواب دراز کشیده‌اید و آماده استراحت هستید؛ تلاش کنید که حدود ۵ دقیقه یا کمتر در مورد موضوعی دلخواه صحبت کنید. این موضوع می‌تواند خلاصه داستانِ یک قسمت از سریالی باشد که همان روز دیده‌اید.

رشد دادنِ این عادت باعث می‌شود که نه تنها در صحبت کردن رشد کنید بلکه بتوانید در زبان هدفتان فکر کنید و مکالماتِ درونی ذهنتان را هم در زبان هدف بیان کنید. این «فکر کردن در زبان هدف» یکی از ارکان مهم در روان صحبت کردنِ زبان است.

راز شماره ۵: از محتواهایِ دیجیتال، مانند نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها نهایت استفاده را ببرید.

تا حتی یک دهه قبل، اکثر بسته‌های آموزشی زبان تنها در قالبِ کتاب، و یا نهایتا کتابهایی همراه فیلم‌های ویدوییِ VHS و یا CDها بودند. خوشبختانه از آن عصر عبور کرده‌ایم و اکنون تمامی بسته‌های آموزشی دارای محتواهایِ دیجیتال از قبیل نرم‌افزارهای رایانه‌ای و یا اپلیکیشن‌های موبایل می‌باشند و شما می‌توانید هر کجا که دوست دارید آن‌ها را به همراه داشته باشید.

در کنار این بسته‌هایِ آموزشی، شما می‌توانید از نرم‌افزارهایِ موبایلی که برای رشد مهارت‌های خاص طراحی شده‌اند استفاده کنید. حتما با فلش‌کارت‌ها و یا همان جعبه لایتنر یا جی۵ آشنایی دارید. اکنون به راحتی می‌توانید نرم‌افزارِ مخصوصِ آن را در جیب خود داشته باشید و معنای واژگانی که آموخته‌اید را مرور کنید.

 

دیدگاه ها