معرفی

یادگیری مکالمه‌ زبان انگلیسی ؛ روشی مطمئن و سریع برای روان شدن

در میان شیوه‌های مختلف یادگیری زبان، یادگیری مکالمه‌ زبان انگلیسی یکی از سریعترین و مؤثرترینِ استراتژی‌ها است. در مقالات گذشته در مورد نحوه استفاده از ترجمه و یا نوشتار جهت یادگیری تخصصی‌تر زبان با هم صحبت کردیم. در این بخش می‌خواهیم بررسی کنیم که چطور یادگیری مکالمه زبان انگلیسی می‌تواند روشی استثنایی برای یادگیریِ خود زبان محسوب شود.

نکته مهمی که در به کارگیری این روش‌ها باید به آن توجه داشته باشیم این است که با اینکه هر یک از این استراتژی‌ها در عمل متفاوت با یکدیگرند اما امکان بکارگیری در کنار هم را دارند. به عبارت دیگر این روش‌ها استراتژی‌هایی تخصصی هستند که می‌توانند با همدیگر تلفیق شوند و در یک رویکرد جامع مورد استفاده قرار گیرند و بنابراین مقابل هم قرار نمی‌گیرند.

زبان‌آموزی در نبودِ یادگیری مکالمه‌ زبان انگلیسی

بیایید با هم صادق باشیم. تا کنون چند بار شده است که تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی گرفته باشید و یک کتاب معتبر آموزشی را هم در دستتان گرفته و حتی قواعد گرامری آن را هم کلمه به کلمه حفظ کرده باشید؟ درست است که شاید همه اینگونه زبان‌آموزی را آغاز نکنند اما اگر شما شخصیتی تحلیل‌گر و آنالیز کننده باشید (مانند ذهنِ اکثرِ مهندسین) و یا اینکه در جستجوی روابط منطقی در بین پدیده‌های مختلف باشید، صحبت بنده را بیشتر حس می‌کنید.

یادگیری گرامر و لیست‌های مختلفی از کلمات معمولا به زبان‌آموزان قوت قلب می‌دهد و این باور را پدید می‌آورد که مطالب ارزشمندی از زبان را آموخته‌اند. هر چه باشد وجودِ یک «قاعده» به معنای درکِ مفهومی غیرقابل تغییر و پایدار است (البته به جز استثناها.)

اما مشکل اینجاست که حتی اگر تمامی قواعد زبان انگلیسی را یادگرفته باشید و به اندازه کافی لغت هم آموخته باشید لحظاتی پیش می‌آید که متوجه می‌شوید چقدر دستتان برای «برقراری ارتباط» خالی است. درک این وضعیتِ تلخ زمانی رخ می‌دهد که بخواهید حتی یک مکالمه ساده در یک رستوران را تجربه کنید. و یا اینکه بخواهید یک مکالمه چند دقیقه‌ای را با یک فرد بومیِ زبان انگلیسی به انجام برسانید.

جایگاه یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

وقتی که تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی می‌گیریم، هیچگاه نباید اهمیت خروجیِ مجموعِ مهارت‌هایمان را فراموش کنیم. این خروجی‌ها قرار است تبدیل به «ارتباط» شوند؛ که به معنایِ تعاملِ مکالمه‌ای و یا نوشتاری با افرادِ native است. بسیاری از مدرسین روی این نکته تأکید می‌کنند که اگر هدفِ شما از یادگیری زبان، کسب مهارت ارتباط با افراد بومی است، لازم است که حداقل ۸۰ درصد زمانِ یادگیریِ خود را صرف مهارت‌های مکالمه‌ای و نوشتاری نمایید.

چرا باید روی یادگیری مکالمه زبان انگلیسی تمرکز نمود؟

دلیل این اهمیت را می‌تواند در موارد زیر جستجو کرد:

درونی‌سازی ساختارهای زبانی

یکی از مستقیم‌ترینِ دلایل، این است که در صورت تمرکز بر روی مهارت صحبت کردن و نوشتن و انجام مستمر تمرین‌های مرتبط به آن‌ها و برقراری ارتباط، ما «روان بودنِ» خود را بهبود می‌بخشیم. ما با استفاده مکرر از ساختار‌های مختلف آن‌ها را در ذهنمان درونی می‌کنیم و بطور ناخودآگاه از آن‌ها صحیح استفاده خواهیم کرد.

اکتساب تصادفی

از سوی دیگر وقتی ما با فرد بومی زبان انگلیسی ارتباط برقرار می‌کنیم، پدیده‌ای به نام «اکتساب تصادفی یا incidental acquisition» رخ می‌دهد. معنای این پدیده، یادگیری ناخودآگاه زبان از طریق صحبت با افراد بومی است.

درباره اینکه این پدیده چطور رخ می‌دهد و از نظر آموزشی چه فرایندی را طی می‌کند نظرات متعددی وجود دارد. یکی از این نظریات متعلق به استاد زبان‌شناسی، آقای مایکل یانگ است. طبق «نظریه ارتباطیِ یانگ» وقتی ما با فرد بومی صحبت می‌کنیم یا برای او چیزی می‌نویسیم، ما در حالِ «تعاملِ معنا» هستیم. و دقیقا بخاطر همین «تعامل» و مذاکره است که روندِ یادگیری آسان‌تر می‌شود. البته بدیهی است که اگر مخاطب ما بومی هم نباشد نیز چنین پدیده‌ای رخ می‌دهد.

در جریانِ این ارتباط تغییراتی در وجود ما رخ می‌دهد. یعنی عباراتمان را تغییر می‌دهیم و حتی زبان بدن ما نیز تغییراتی می‌کند. بخشی از این تغییرات در اثر بازخوردی است که بطور زنده از مخاطبمان دریافت می‌کنیم. و بطور خلاصه، یک مکالمه و حتی یک گفتگوی ساده فرصت‌های فراوانی را در اختیار ما قرار می‌دهد تا بتوانیم خروجی‌هایمان را بهبود ببخشیم.

نظریه توجه

«در جریان یک ارتباط، زمانی که ما مرتکب اشتباه یا خطایی می‌شویم و مخاطب ما آن را اصلاح می‌کند، به احتمال زیاد ما در آینده این اصلاح را بخاطر خواهیم آورد و دوباره دچار این اشتباه نخواهیم شد؛ چرا که در جریان ارتباط، در حالِتوجه کردن هستیم.» این جمله متعلق به آقای ریچارد اشمیتِ زبان‌شناس، و بخشی از نظریه توجهِ اوست.

پیش به سوی یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

با توجه به تمامی این توضیحات، دلیلی برای تعلل نمی‌ماند و وقت آن است که به سوی یادگیری مکالمه زبان انگلیسی پیش برویم. توجه داشته باشید که در عصر ارتباطات، بهانه‌ای برای نیافتن راهی برای ارتباط وجود ندارد. فضای مجازی و Skype و شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های تخصصیِ یافتن هم‌صحبتِ آموزشی، همگی فقط بخشی از راه‌های تولید ارتباط هستند. حتی اگر نمی‌توانید به فردِ بومی و native زبان انگلیسی دسترسی داشته باشید به دنبال بهترین گزینه بعدی باشید. یک زبان‌آموز ماهر و یا یک مدرس مکالمه می‌توامند جایگزین قابل قبولی برای افرادِ بومی باشند. به هر حال فرصت مکالمه را از دست ندهید و حتما آن را بطور ویژه جزئی از برنامه یادگیری خود قرار دهید.

دیدگاه ها