حفظ کردن

یادگیری زبان در سن بالا : گمان میکنید برای یادگیری خیلی پیر شدید ؟

آیا برای یادگیری زبان سن خاصی وجود دارد ؟ آیا یادگیری زبان در سن پیری امکان پذیر نیست ؟ اگر گمان میکنید برای یادگیری پیر شده اید این مقاله را مطلعه نمایید.

رونالد ویلیامز، ۸۵ ساله، در سن ۷۰ سالگی یادگیری زبان محلی ولز را آغاز کرد. او در جنوب ولز رشد کرد، جایی که او به زبان انگلیسی بزرگ شده و تحصیل کرده است. پس از بازنشستگی تصمیم گرفت یادگیری زبان در سنین بالا را امتحان کند تا دوباره با اصل و نسب خود ارتباط برقرار کند: “من ولزی هستم و همه باید بتوانند به زبان ملی خود صحبت کنند.”

با توجه به اینکه زمان زیادی در اختیار داشت در اینترنت جستجو کرد تا روشهایی را برای یادگیری زبان ولز پیدا کند اما تمریناتی را که پیدا کرد در تلفظ به او کمک نکرد. دو سال پیش، او یادگیری را با مجموعه‌ی “به زبان ولزی صحبت کنید” شروع کرد، مجموعه‌ای با یک سری کلاسهایی که هر دو ماه یک بار توسط معلم انجام میشد، و در آنجا با دیگر زبان آموزان ملاقات و تمرین میکرد.

ویلیامز یکی از افراد گروه بزرگ سالان بود که یادگیری زبان را دراواخر عمر شروع کرده اند. به گفته آنیل بیلتو ، رئیس زبان SOAS، دانشگاه لندن، در حالی که اجماع عمومی این است که یادگیرنده جوان دارای قدرت قوی تری برای تلفظ و حفظ دارد، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد دانش آموزان بالغ از نظر جذب اطلاعات جدید تنبل هستند. در عوض، او می گوید عنصر اصلی برای موفقیت در یادگیری زبان انگیزه است.

ویلیامز می گوید: “من در انتظار یادگیری زبان هیجان زده شدم. ” متاسفم که این کار را در روزهای جوانی انجام ندادم. وقتی خانواده ای را تشکیل میدهید و کار می کنید، به این چیزها متعهد میشوید. یادگیری زبان و ملاقات با افراد هیجان انگیز است. خوب است که بیرون بروید و به دنبال آن باشید”.

یادگیری یک زبان به طور بالقوه به کاهش نگرانی رو به رشد در مورد انزوا و تنهایی در بین افراد مسن انگلیسی کمک کند: ویلیامز می گوید:” بسیار خوب است که یک دلبستگی داشته باشید. تنهایی و افسردگی چیز وحشتناکی است . من از اینکه مجبورم در صندلی بنشینم و منتظر باشم تا کسی در بزند تا با او صحبت کنم، متنفرم”.

این چیزی است که یان کریستنسن آن را بازگو میکند. کریستنسن، یک بازنشسته ۷۷ ساله دانمارکی که از ۱۸ سالگی در بریتانیا زندگی کرده است، مدت ۱۰ سال در روسیه تحصیل کرد. او می گوید به این دلیل این کار را شروع کرد که “نیاز به نگه داشتن سلول های خاکستری (سلولهای مغز) دارد”. همچنین به ادبیات روسی علاقه مند است و صوت زبان و گرامر نسبتا پیچیده‌ی آن را دوست دارد .

دیدگاه ها