یادگیری اصول زبان ؟ این ۷ نکته مهم را به خاطر بسپارید

یادگیری اصول زبان به شیوه‌های مختلفی انجام‌پذیر است. اصول زبان آن دسته از قواعد، واژگان و نکاتی آموزشی هستند که برای شروع زبان‌آموزی به آن‌ها نیاز داریم.

برخلاف تصور عام، چیزی به اسم «ژِنِ زبان» وجود خارجی ندارد که برخی با داشتن آن زبان‌آموز بهتری باشند. و یا سریعتر و کارآمدتر زبان‌آموزی کنند. یادگیری هر زبانی غیر از زبان مادری، محصول تلاش و مطالعه و استفاده از تکنیک‌های مؤثر است. برخی افراد ممکن است با استفاده از تکنیک‌های غیرمفید مسیر خود را طولانی‌تر کنند. و شاید در اثر همین عملکرد و در عین تلاش فراوان و عدم موفقیت، به نتیجه وجودِ ژنِ زبانی رسیده باشند.

اگر شما کنجکاوید که چگونه می‌توان یادگیری اصول زبان را به سریعترین و بهترین شکل ممکن انجام داد، این ۷ نکته مهم ولی ساده را به خاطر بسپارید و عملی کنید.

نکته اول جهت یادگیری اصول زبان : کلماتِ کلیدی را یاد بگیرید.

در زبان انگلیسی چیزی حدود ۳۰۰ واژه وجود دارند که بیش از ۵۰ درصد متون این زبان را تشکیل می‌دهند. پیشتر در این باره مختصری صحبت کردیم. زبان‌های دیگر نیز از الگویی مشابه تبعیت می‌کنند. بنابراین یکی از مهمترین تکنیک‌های افزایش سرعتِ یادگیری اصول زبان آموختن این کلمات پر کاربرد است. شما حتی می‌توانید از نرم‌افزارهای مفید و رایگان موبایل نیز، برای یادگیری این لغات بهره ببرید.

به عنوان مثال، اپلیکیشن Anki یکی از رایجترین این نرم‌افزارهاست. و شامل نسخه‌های اندروید و ‍iOS می‌باشد. و علاوه بر زبان انگلیسی، شامل لغات پرکاربرد سایر زبان‌ها نیز هست.

نکته دوم جهت یادگیری اصول زبان : کلماتِ مشترک را مورد توجه قرار دهید.

کلمات مشترک، واژگانی هستند که بین زبان مادریِ شما و زبان هدف مشترکند. مثلا کلماتی همچون موبایل mobile یا اتوموبیل automobile و یا تلویزیون television، همگی کلماتی هستند که در دو زبان فارسی و انگلیسی شباهت‌ فراوانی به هم دارند.

گذشته از این، کلمات دیگری هستند که از زبان مادری شما به زبان هدف نفوذ کرده‌اند، کلماتی مانند پردیس که در زبان انگلیسی به  paradise تبدیل شده از همین نمونه است. و یا واژه سِپَر که ابزاریست که کار اصلی آن جداسازی است به زبان انگلیسی وارد شده و به شکل فعلِ separation یعنی جدایی در آمده است.

زحمتِ یادگیریِ بسیاری از این کلمات، رایگان است. و شما با یک جستجوی ساده گوگل می‌توانید لیست بلند و بالایی از واژگان مشترک بین زبان فارسی و زبان هدفتان بیابید.

با یادگیری این واژگان و یادگیری تلفظ صحیح آن‌ها در زبان هدف شما گامی دیگر در یادگیری اصول زبان هدفتان برداشته‌اید.

نکته سوم جهت یادگیری اصول زبان : هر روز از زبان هدفتان استفاده کنید.

یادگیری زبان نیازمند ارتباط مداوم با زبان هدف است. اینکه شما روزی یک ساعت و هفت روز در هفته را به یادگیری زبان اختصاص دهید بهتر از آن است که شما یک روز در هفته، هفت ساعت زبان‌آموزی کنید.

کافیست هر روز به هر بهانه‌ای که شده با زبان در ارتباط باشید. حتی آن روزهایی که برنامه شخصی شما اجازه برقراری یک جلسه تمام عیار را به شما نمی‌د‌هد. می‌توانید از پادکست‌های مختلف به همین هدف استفاده کنید. و یا یک قسمت از سریال مورد علاقه‌تان را تماشا کنید.

نکته چهارم جهت یادگیری اصول زبان : تلاش کنید تا هم‌صحبتی بومی از زبان هدفتان بیابید.

این مورد ممکن است برای ما فارسی زبانان سخت جلوه کند. شما برای این کار لازم نیست به کشوری خارجی سفر کنید و کافیست از تکنولوژی کمک بگیرید. یادگیری تکلمِ زبان، معمولا مورد غفلت واقع می‌شود. بنابراین شما لازم است که صحبت کردن را هر چه سریعتر تمرین کنید.

یکی از جالبترین وبسایت‌ها که امکان یک رابطه دوطرفه را برای شما فراهم می‌کند وبسایت italki است. در این وبسایت شما می‌توانید افرادی را بیابید که به زبان هدف شما صحبت می‌کنند و از طرفی علاقه‌مند هستند که زبان مادری شما را بیاموزند. این رابطه دو طرفه باعث می‌شود شما در یادگیری اصول زبان و بطور خاص، در اصول صحبت کردن جهشی سریع داشته باشید.

نکته پنجم جهت یادگیری اصول زبان : از منابع رایگان نهایت بهره را ببرید.

در ذهن بسیاری از زبان‌آموزان، یادگیری یک زبان خارجی گره خورده است با هزینه‌های نجومی. این در حالیست که تعداد فراوانی منابع رایگان در فضای اینترنت وجود دارند و شما می‌توانید به راحتی از آن‌ها بهره‌ ببرید.

نکته ششم جهت یادگیری اصول زبان : با خود عهد ببندید که روزی یک ساعت را صرف شنیدن و صحبت کردن کنید.

یادگیری زبان مثل وارد شدن به یک شهر جدید است. اینکه شما هر گوشه از این شهر را بشناسید و به خاطر بسپارید نیازمند تلاشی «فعال» است. علاوه بر این، شما باید در این شهر بطور دائمی رفت و آمد کنید تا بتوانید هر کوچه و خیابان آن را بشناسید.

یادگیری زبان نیز دقیقا همینطور است. اگر شما در یک روز از هفته ۱۴ ساعت را صرف زبان‌آموزی کنید، در شش روز آینده آموخته‌ها را در معرض فراموشی قرار داده‌اید. اما اگر نصف این زمان، یعنی یکساعت را بصورت روزانه صرف یادگیری کنید ارتباطی مستمر و دائمی با زبان را حفظ کرده‌اید. و حواس خود را با زبان هدف آشنا نگه داشته‌اید.

صرف روزانه یک ساعت برای شنیدن و صحبت کردن زبان هدف، بازه‌ زمانی معقول و بسیار موثر است. و اینگونه شما می‌توانید در مدت زمان کوتاهی رشد قابل توجهی در یادگیری اصول زبان هدف ایجاد نمایید.

نکته هفتم جهت یادگیری اصول زبان : تصمیم بگیرید که می‌خواهید به چه سطحی از مهارت در زبان هدف برسید.

افراد مختلف به دلایل متنوعی به سراغ زبان‌آموزی می‌آیند. اگر قصد دارید که به عنوان یک توریست به کشور هدفتان سفر کنید، سطح پایه‌ای و مقدماتیِ زبان برای شما کافیست. اگر قصد دارید تجارتی را در کشوری خارجی به راه بیاندازید، طبیعتا به سطح بالاتری از مهارت زبانی ‌نیازمندید. لیکن اگر به نکاتی که تا اینجا با هم بررسی کردیم توجه کنید با سرعت بیشتری به این سطح از مهارت دست خواهید یافت.

آگاهی از هدف نهاییتان به شما کمک می‌کند که در مسیر یادگیری، روی آن چیزهایی که به هدف شما مرتبط هستند بیشتر تمرکز کنید. و در راستای یادگیری اصول زبان مخصوصا آن مواردی که مستقیما با هدف شما در ارتباطند با توجه و سرعت بیشتر گام بردارید.

دیدگاه ها