یادگیری آنلاین زبان انگلیسی آیا ممکن است؟

یکی از سؤالات رایجی که توسط علاقمندان به زبان‌آموزی پرسیده می‌شود همین جمله است. آیا یادگیری آنلاین زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری شدنی است؟ یا اینکه فقط باید در فضای مجازی به دنبال ابزار کمک آموزشی بود؟ و نهایتا آیا می‌توان از آموزش آنلاین انتظار یک روش تمام عیار را داشت؟

پیشتر در رابطه با اینکه از یک روش آموزشِ زبان، چه در فضای حقیقی و چه مجازی باید چه انتظاری داشت کمی صحبت کردیم. با اطمینان می‌توان گفت که تکنولوژی روز، نحوه آموزش را متحول کرده است. ما نیز به شیوه‌ای متفاوت از گذشته مهارت‌ها را می‌آموزیم. پدیده‌ای به نام اینترنت در راستای این تحول آموزشی نقشی اساسی ایفا کرده است. امروزه فضای اینترنت امکان دسترسی به حجم بالایی از اطلاعات رایگان را فراهم نموده است. و برخی از اطلاعات توسط مؤسسات معتبر جهانی و دانشگاه‌های بین‌المللی منتشر شده‌اند.

وقتی بحث از یادگیری زبان نیز به میان می‌آید می‌بینیم استفاده از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها در بین تجهیزات هر زبان‌آموزی یافت می‌شوند. زبان‌آموزان در سراسر جهان از ابزارهای روز استفاده می‌کنند و تلاش می‌کنند این تجهیزات را با نسخه‌های به‌روزتر جایگزین کنند. اما آیا واقعا می‌توانیم با کمک تمامی این ابزارها به نتیجه مطلوب برسیم و نهایتا آیا یادگیری آنلاین زبان انگلیسی امری ممکن است؟

یادگیری آنلاین زبان انگلیسی : نقاط قوت و فواید این رویکرد

فواید یادگیری آنلاین زبان انگلیسی مشابه یادگیریِ آنلاینِ هر موضوعِ دیگری است. دسترسی آسان به منابع مختلف، یا امکان گوش دادن اطلاعاتی با فاصله هزاران کیلومتر دورتر، تماشای فیلم‌های زبان اصلی و خرید کتاب‌های به‌روز، همگی بخشی از این مزیت‌ها هستند.

رویکردی انعطاف‌پذیر

یادیگری آنلاین زبان انگلیسی برای کسانی که برنامه شلوغی دارند ایده‌آل است. این افراد می‌توانند در ضمن ادامه برنامه روزانه خود، مهارت‌های زبانیشان را رشد دهند. یادگیری آنلاین زبان انگلیسی انعطاف‌پذیر است و می‌توان آن را با هر برنامه‌ای تطبیق داد. در این روش افرادی که شغل تمام وقت دارند نیز می‌توانند با اختصاص دادن زمانی نه چندان زیاد، زبانی دیگر را بیاموزند. و موقعیت شغلی خود را ارتقا بخشند بدون اینکه هزینه مالی و زمانی سرسام آوری را متحمل شوند.

رشد مسئولیت‌پذیری و اعتماد به نفس

به دلیل وجود قدرت اختیار و مدیریت نفس در این شیوه، یادگیری آنلاین زبان انگلیسی باعث می‌شود زبان‌آموزان از اعتماد به نفس و میلِ به یادگیری بالایی برخوردار شوند. و خود را مسئول تصمیم‌ها و نتایج رفتار خود بشناسند. و در مجموع مسئولیت‌پذیرتر از سایرین باشند.

علاوه‌ بر این زبان‌آموزان می‌توانند دروس مورد نظرشان را خود تنظیم ‌کنند. و آن محتواها و یا سرفصل‌هایی را که خودشان می‌پسندند و با هدفشان بیشتر در ارتباط است در برنامه یادگیری بگنجانند.

امکان تکرار دروس

تکرار کردن، جزئی جدانشدنی از پروسه یادگیری است. این موضوع مخصوصا در یادگیری زبان بیشتر برجسته می‌شود. محتواهای آنلاین این امکان را ایجاد می‌کنند که هرگاه خواستید دروس مورد نظرتان را مجدد بازبینی کنید. و با سرعتِ خودتان پیش بروید. و از استرس ناشی از رقابتِ کاذبِ آموزشِ کلاسی دور بمانید. یادگیری آنلاین زبان انگلیسی با در اختیار قرار دادن حجم بالایی از داده‌های زبانی و همینطور متدهای جدید، راه حلی مناسب است برای کسانی که می‌خواهند با زبان انگلیسی آشنا شوند.

یادگیری آنلاین زبان انگلیسی : چالش‌ها و ریسک‌های این رویکرد

شاید بزرگترین خطر و ریسک یادگیری آنلاین زبان انگلیسی را بتوان «اختیارِ کاملِ» زبان‌آموز دانست؛ چیزی که پیشتر گفتیم می‌تواند یکی از نقاط قوت این رویکرد قلمداد شود. این مزیت، برای کسانی خطر محسوب می‌شود که نمی‌توانند انگیزه خود را حفظ کنند.

اگر هنوز مهارت اینکه خودتان را با انگیزه نگه دارید کسب نکرده‌اید می‌توانید از کلاس‌های آنلاینی استفاده کنید که توسط یک مدرس مدیریت می‌شود. و یا به شکل کنفرانسی و گروهی برگزار می‌شود. در اینصورت شما از تجربیات خود با دیگران سخن می‌گویید. و بدین ترتیب با موضوع یادگیری در ارتباط هستید و نسبت به آن علاقمند باقی می‌مانید. و با هیجان و کنجکاوی به سراغ جلسه بعدی آموزش آنلاین می‌روید.

چالش دیگری که پیش روی یادگیری آنلاین زبان انگلیسی وجود دارد بحث در دسترس بودن تکنولوژی است. البته احتمالا برای شما خواننده گرامی این چالش، موضوعیت ندارد ولی به هر حال، استفاده از آموزش‌های آنلاین نیازمند دسترسی به یک گیرنده دیجیتالی مانند لپ‌تاپ، تبلت و یا گوشی هوشمند، در کنار یک اینترنت پرسرعت است.

نظر نهایی در رابطه با امکان یادگیری آنلاین زبان انگلیسی

به این سؤالِ به ظاهر صریح، نمی‌توان پاسخِ بله و خیری داد. فضاهای آنلاین امکان ایجاد ارتباطاتی را فراهم می‌کنند که پیشتر وجود نداشتند. بنابراین اگر می‌خواهید مهارت‌های زبانی‌تان را رشد دهید و به بالاترین سطح ممکن برسانید، یافتن یک همراه و هم‌صحبت کار چندان دشواری نخواهد بود.

ولی زبان انگلیسی بخشی از یک فرهنگِ وسیع‌تر نیز هست. بدون آشنایی با این نگاه وسیع‌تر نمی‌توانیم بگوییم که زبان را فرا گرفته‌ایم. شاید بتوان با تحقیق فراوان اطلاعات مناسبی در مورد فرهنگ افراد بومی انگلیسی زبان یافت و این چالش را رفع کرد. ولی برای سایر زبان‌ها حقیقت این است که ناگزیریم دیر یا زود به اقلیم مردمان آن زبان‌ها سر بزنیم و با آداب و سنن و فرهنگ آن‌ها آشنا شویم.

در نهایت اگر شما می‌توانید برنامه خودتان را مدیریت کنید و به برنامه‌ریزی خود پایبند باشید و اهدافتان را تعقیب کنید هیچ مانعی جدی برای رشد زبانی شما از طریق یادگیری آنلاین وجود ندارد. کافیست مهارت‌های ۴ گانه اصلی خود را همزمان رشد دهید و از بُعد اجتماعی و فرهنگی زبان نیز غافل نشوید.

دیدگاه ها