کمبود زمان در زبان‌آموزی و راهکارهای جبران آن

قابل انکار نیست که یادگیری زبان، روندی زمان‌بر است و نیاز به تعهد طولانی مدت دارد و به همین خاطر مسئله کمبود زمان، چالشی جدی است. فرقی هم نمی‌کند که شما زبان‌آموزی کهنه‌کار باشید و چند زبان دیگر را قبل از این زبانِ جدید آموخته باشید و یا اینکه زبان‌آموز تازه‌کاری باشید و در پی یادگیری اولین زبان هدفتان باشید؛ پروسه یادگیری زبان حتی در کوتاه‌ترین حالت خود نیز بلند مدت محسوب می‌شود. به همین خاطر لازم است که خودتان را به گونه‌ای تمرین دهید که بتوانید در طول مسیر، شتاب را حفظ کنید و با عبور از موانع موجود بر سر راه، به پیشرفتِ خود ادامه دهید.

یکی از مشکلات بزرگ که بسیاری از زبان‌آموزان با آن برخورد می‌کنند چالشِ کمبود زمان است که باعث می‌شود نتوانند آنگونه که مطلوب است و بطور مؤثر با زبان هدف تعامل کنند.این فقدان وقت کافی، مسئله‌ای است که احتمالا شما نه تنها در یادگیری زبان، بلکه در سایر امور زندگی نیز تجربه کرده‌اید. شاید سبکِ زندگی مدرنیزه ما مقصر این موضوع باشد. در هر صورت ما به عنوان زبان‌آموزانی هوشمند و به هدف عبور از این چالش، می‌خواهیم ترفندی زیرکانه ببندیم و برای استفاده بهینه از وقت، زبانِ هدف را با خودمان همه جا ببریم.

نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های بیشماری وجود دارند که اجازه می‌دهند زبان هدفمان را حتی در حال راه رفتن بیاموزیم. در ادامه تلاش می‌کنیم به تعدادی از این ابزارها بپردازیم و با نحوه کاربرد آن‌ها آشنا شویم. در نظر داشته باشید که ما فرض را بر این می‌گذاریم که شما به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستید ولی تمامی مواردی که با هم بررسی می‌کنیم برای یادگیری زبان‌های دیگر نیز قابل استفاده هستند.

رشد مهارت‌ِ شنیدار

بسیاری از زبان‌آموزان در پی یافتن بهترین راه برای رشدِ مهارتِ شنیدار خود هستند. مهارت شنیدار به درک منظور مخاطب منجر می‌شود و اولین گام برای برقراریِ یک ارتباط معنادار با اهالیِ آن زبان است. متاسفانه برای بسیاری از ما دسترسیِ فیزیکی به افرادِ بومیِ زبان هدفمان امکانپذیر نیست. تعاملِ حضوری با اینکه یکی از بهترین روش‌های برقراری ارتباط است و باعث می‌شود که علاوه بر رد و بدل شدنِ کلمات، معنایِ زبان بدن افرادِ بومی را نیز درک کنیم، محدودیت‌های فراوانی دارد.

یکی از بهترین منابع به عنوان جایگزین تعاملِ فیزیکی، استفاده از سایت‌هایی است که به ما اجازه می‌دهد به صدا و تصویر افرادِ بومی زبان هدفمان دسترسی داشته باشیم. به عنوان نمونه می‌توان به سایت یوتوب دات کام اشاره کرد که البته تنها سایت قابل استفاده در این زمینه هم نیست. تا زمانی نه چندان دور اغلب تولید کنندگان محتوا در اینگونه شبکه‌های اجتماعی افرادی بودند که از روی علاقه و بصورت تفریحی و گاه و بیگاه در مورد موضوعات مورد نظرشان محتوا تولید می‌کردند.

بهره‌برداری از محتواهای مورد علاقه

امروز و با رشد مخاطبین، بسیاری از تولیدکنندکان محتوا در این وبسایت‌ها بطور تمام وقت به شغلِ تولید محتوا مشغول هستند و فروش تبلیغات و همچنین کالایِ اختصاصی آن‌ها امکان تولید حجم بالایی از محتوا را برایشان فراهم کرده است. نتیجه این شیوه جدیدِ تولیدِ محتوا این است که حجم بسیار بیشتری از اطلاعات در تمامی زمینه‌ها در این فضا یافت می‌شود و برخلاف گذشته شما هیچ محدودیتی برای یافتن محتوای مورد علاقه خود ندارید.

آیا به قواصی و دنیای زیرآب علاقه دارید؟ می‌توانید با یک جستجوی ساده به ویدیوهای افرادی که با این موضوع و به زبان هدفِ شما صحبت می‌کنند دسرسی پیدا کنید. آیا به گزارشگری فوتبال علاقه‌مندید؟ بطور مشابه، محتوا در دسترس شماست. آیا به بازی‌های رایانه‌ای علاقه‌ دارید و تمایل دارید زبان هدفتان را با موضوع بازی‌های رایانه‌ای ببینید و بشنوید؟ بطور اختصاصی وبسایتی به اسم ‍www.twitch.tv وجود دارد که افراد مختلف، به تمامی زبان‌ها در حین اجرای بازی‌ِ مورد علاقه شما، درباره روند آن صحبت می‌کنند.

خلاصه اینکه هیچگونه کمبود محتوا در این زمینه وجود ندارد و بهتر اینکه تمامی این‌ محتواها در هر مکان و زمانی در اختیار شما قرار دارند و شما چه در مسیر مدرسه و دانشگاه و چه در حال پیاده روی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و مشکل کمبود زمان را حل کنید.

واژگان و رسانه‌های ترکیبی

اپلیکیشین‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای یادگیری واژگان جدید استفاده کنید. نرم‌افزار معروفِ Busuu یکی از آن‌هاست و به عنوان یک دوستِ تمام عیار می‌تواند شما را در هر مسیری همراهی کند. از ویژگی‌های مثبت این نرم‌افزار دارا بودن نسخه‌های اندروید و iOS است. البته با توجه به انگلیسی بودن نرم‌افزار، بیشتر جهتِ یادگیری زبان‌های اسپانیایی، فرانسه و آلمانی استفاده می‌شود ولی نسخه‌های مشابه آن برای یادگیری زبان انگلیسی نیز وجود دارد. ویژگی مثبت دیگر این نرم‌افزار این است که تمرین‌های شما توسط کاربران دیگر که بومیِ زبانِ هدفتان هستند بررسی و اصلاح می‌شود.

با یک جستجوی دیگر در سایت‌های نرم‌افزاری خارجی و مخصوصا داخلی، نرم‌افزارهای فراوانی خواهید یافت که با هدف آموزش و یاد‌آوری لغات طراحی شده‌اند و عموما رایگان هستند. این نرم‌افزارها نمونه دیگری از ابزارهای یادگیری‌اند که می‌توانند در عبور شما از چالش زمان یاریتان کنند.

مطالعه در همه جا حتی با کمبود زمان

از میان مهارت‌های زبانی، شاید مطالعه کردن، راحت‌ترین برای تمرین باشد؛ چرا که می‌توانید کتاب‌های الکترونیکی و نسخه‌های دیجیتالی کتاب‌ها را در گوشی‌های هوشمند، تبلت، لپ‌تاپ و یا کتاب‌خوان‌های دیجیتالی، همیشه و همه جا همراه داشته باشید و در هر فرصتی مطالعه کنید. منبع ارزشمند دیگر برای مطالعه سایت‌های خبری هستند. معمولا اخبار، بصورت چکیده و موجز بیان می‌شوند و به عنوان یک تمرینِ خلاصه و عین حال با محتوایِ به‌روز، بارِ آموزشیِ فراوانی دارند.

زمان برای همه می‌گذرد

بسیاری از زبان‌آموزان سطح مقدماتی، بزرگتری نگرانی خود را کمبودِ زمانِ کافی گزارش می‌کنند. لیکن وقتی به برنامه زندگی خودمان می‌نگریم، می‌بینیم فرصت‌های فراوانی لابلای فعالیت‌های مختلف ما سپری می‌شوند که اگر از همه ‌آن‌ها بخوبی استفاده کنیم می‌توانیم در دراز مدت رشد بسیاری بیشتری داشته باشیم. در نظر داشته باشیم که یک تمرین بیشتر در روز، در پایان سال به یک کتاب بیشتر بدل شده است. زمان برای هیچ‌یک از ما نمی‌ایستد. می‌توانیم از ثانیه‌هایی که می‌گذرند استفاده بهینه کنیم و از کوچکترین فرصتی برای یادگیری بهره ببریم و یا می‌توانیم همین زمان‌ها را صرف نگرانی از کمبودِ زمانِ کافی نماییم. انتخاب با خود ماست.

دیدگاه ها