نحوه یادگیری واژگان

نحوه یادگیری واژگان تافل (۲)

در پست قبلی چند نکته مهم یادگیری واژگان در زبان انگلیسی خدمت شما معرفی شد، و خلاصه آن نکات را به صورت زیر می توان بیان کرد:

  • لغات زبان را باید بصورت آهسته و پیوسته یاد گرفت.
  • لغات را نباید بصورت تکی حفظ کرد، بلکه باید آنها را در بافت متنی یاد گرفت.
  • دیکشنری شخصی از لغات و عبارات مهم و مورد نیاز ساخته شود و مرتبا مرور گردد.

 

در این پست و در ادامه همان مطلب قصد داریم نکات دیگری را خدمت شما ارائه کنیم.

همانطور که می دانید دیکشنری ها و فرهنگ های لغات حاوی هزاران واژه می باشند، حتی کتاب لغات ضروری تافل که جزو منابع مهم لغات تافل می باشد نیز شامل صدها لغت می باشد که یادگیری، و به خاطر سپردن این حجم زیاد لغات به یک باره امکان پذیر نیست. بنابراین برای اینکه بتوان در زمان اندکی حجم زیادی از لغات را یاد بگیرید و مهمتر از آن برای اینکه بتوانید معنی این لغات را به خاطر بسپارید نیاز به برنامه ریزی در طول زمان دارید؛ برنامه ای که بتوانید با دنبال کردن آن به صورت منظم و در طول زمانی نسبتا طولانی تعداد زیادی از لغات را به بهترین صورت ممکن یاد بگیرید به نحوی که دچار فراموشی نشوند.

برنامه ای خیلی ساده و راحتی که در این زمینه پیشنهاد می شود این است که هر روز تعداد مشخصی لغت را طبق برنامه یاد بگیرید و آنها را در طول زمان مرور کنید. برای مثال اگر روزی ۵ لغت در برنامه خود بتوانید یاد بگیرید در طول یک هفته ۳۵ لغت، یک ماه ۱۵۰ لغت  و در طول یک سال تعداد ۱۸۰۰ لغت یاد گرفته اید. این در حالی است که کتاب لغات ضروری تافل حاوی ۴۰۰ تا ۵۰۰ لغت می باشد، که اگر طبق برنامه فوق پیش بروید در مدتی کمتر از ۴ ماه می توانید این حجم از لغات مورد نیازتان را به نحوی یاد بگیرید که برای مدت زمان طولانی در ذهنتان بماند. البته فراموش نکنید که شما ممکن است تعدادی از لغات ضروری تافل را از قبل یاد گرفته اید و بنابراین باید امیدوار باشید که در مدت زمان کوتاهتری به هدف برسید.

با یادگیری ۵ لغت در روز که یک نوع یادگیری فعال (Active Learning) می باشد، می تواند در مدت زمان کوتاهی تعداد دامنه لغات شما را به خوبی گسترش دهید. نکته مهم برای این روش این است که شما همانطور که قبلا به آن اشاره شد با یادداشت لغات و عبارات جدیدی که با آنها برخورد می کنید که ممکن است آنها را در کتاب ها، مجلات، سایت ها، شبکه های اجتماعی، اخبار، فیلم ها، و … ببینید می توانید کمک شایانی به یادگیری لغات مورد نیاز خود در زمان کمتری بکنید.

اما یادگیری ۵ لغت تافل در روز چگونه ممکن است؟ ما در این جا با معرفی ۵ گام مهم برای این منظور به شما نشان خواهیم داد که این برنامه را چگونه می توان به پیش برد و در مدت زمان کوتاهی به هدف مورد نظرخود برسید. لیست این ۵ گام را در این پست خدمت شما معرفی می کنیم و در پست های بعدی به صورت مفصل هر کدام از آنها را توضیح خواهیم داد.

اما یادگیری ۵ لغت تافل در روز چگونه ممکن است؟ ما در این جا با معرفی ۵ گام مهم برای این منظور به شما نشان خواهیم داد که این برنامه را چگونه می توان به پیش برد و در مدت زمان کوتاهی به هدف مورد نظرخود برسید.

۵ گام مهم برای یادگیری ۵ لغت تافل در روز :

  • ایجاد دسته بندی لغات (Create categories)
  • لغات خود را انتخاب کنید (Select your words)
  • لغات مورد نظر خود را تعریف کنید (Define your words)
  • مرور لغات طول هفته (Review your words over the week)
  • مرور لغات در آخر هفته (Review your words over the weekend)

مطلب پیشنهادی : اشتباهات رایج در بخش شنیداری (Listening) زبان انگلیسی

دیدگاه ها