معرفی

موثرترین تکنیک ها برای تقویت لهجه زبان انگلیسی در خارج از کلاس

لهجه احتمالا دشوار ترین بخش زبان انگلیسی برای بهبود در خارج از کلاس است. چطور می توانید بفهمید چیزی را اشتباه تلفظ می کنید؟ در واقع اغلب می توانید متوجه چنین اشتباهاتی شوید، اولین ایده های زیر به شما نشان خواهند داد که چطور متوجه اشتباهات شوید و ایده های پایانی روش های مفید دیگری برای کار بر روی تلفظ، بدون نیاز به معلم را نشان می دهند.

صدای خود را ضبط کنید

همانطور که اغلب مردم وقتی صدای ضبط شده خود را برای اولین بار می شنوند، شوکه می شوند (“اوه خدای من! آیا واقعا صدایم اینطور به نظر می رسد؟”) شما نیز از اینکه بسیاری از اشتباهات تلفظی را با شنیدن صدای ضبط شده خود متوجه می شوید شگفت زده خواهید شد. همچنین می توانید با پخش همزمان یا با کمی فاصله صدای خود و صوت اصلی عملکرد بهتری کسب کنید. اینکار به راحتی روی کامپیوتر یا در آزمایشگاه های زبان انجام می شود. هنوز نکات تلفظی زیادی وجود دارد که در آنها اشتباه می کنید، به عنوان مثال حروف صدا دار که حتی نمی توانید تفاوت بین آنها را بشنوید، اما باید بتوانید با تمرین کردن ریتم پیدا کنید. همچنین می توانید به صدای ضبط شده خود گوش دهید و فقط روی یک صدا کار کنید، مثلا مطمئن شوید که صدای th را مانند صدای s تلفظ نمی کنید.

 

امروزه برنامه های کامپیوتری و یا سایت هایی وجود دارند که موج صدای شما و صوت اصلی را آنالیز می کنند و بعد از آن بیشتر برنامه ها به شما نمره می دهند، برای مثال ۷۶ امتیاز یعنی ۷۶٪ صدای شما شبیه به صوت اصلی است. جالب است که چنین عملکردی را روی مانیتور کامپیوتر ببینید اما هنوز انواع مشکلات فنی و عملی در این سیستم ها وجود دارد. یک مسئله این است که به موارد بی اهمیت مثل تطبیق صدا با لحن گوینده و موارد مهم مثل بیان صحیح استرس کلمات، وزن دهی برابر می دهد.

نکته دیگر اینکه روش های کاملا صحیح دیگری برای گفتن کلمه یا عبارت وجود دارد، اما باید نسخه ای (احتمالا خاص) که کامپیوتر تولید می کند تکرار کنید. اگر صوت فردی با سن یا جنسیت متفاوت را تکرار کنید، شاید نتوانید ۱۰۰٪ آنرا کپی کنید! با این وجود، دریافت اطلاعات بصری یا امتیاز بسیار انگیزه دهنده است. همچنین باعث می شود به صدای خود به دقت گوش دهید.

همچنین می توانید از خودتان فیلم بگیرید و شکل دهان خود را با شکل دهان گوینده اصلی مقایسه کنید.

با رونوشت کار کنید

قبل از گوش دادن به صدای ضبط شده خود، سعی کنید استرس لغات، فرم های ضعیف (به عنوان مثال صدای “ter” برای کلمه “to”)، اصوات پیوندی (مثلا “saton” برای “sat on”) و یا صدای خاص (به عنوان مثال تمام نمونه هایی از شوا) را در رونوشت مشخص کنید سپس به صوت گوش داده و موارد را بررسی کنید. بعد از آن نشانه گذاری ها را بخوانید، روی امتیازاتی که به درستی گرفتید تمرکز کنید.

یک کار عالی با رونویسی و ضبط، تکنیک سایه است. سعی کنید در طی ضبط، با استفاده از همان ریتم گوینده صحبت کنید و در عین حال هر جمله را دقیقا در همان زمان به پایان برسانید. اگر بین صحبت وقفه دارید، دوباره امتحان کنید، اما اینبار سرعت پخش را کم کنید. وقتی دوباره سرعت را برگردانید، صحبت کردن باید دقیقا با زمان ضبط همراه باشد.

الفبای آوایی را یاد بگیرید

اگر می خواهید از فرهنگ لغت درست استفاده کنید، باید نمادهایی که واژه نامه ها برای نشان دادن تلفظ استفاده می کنند یاد بگیرید. به عنوان مثال، / j / در فرهنگ لغت به معنای y از yacht است، نه j از jam. واژه نامه ها همیشه لیستی از این نمادها را دارند که می توانید آنها را تمرین کنید تا همه را بدانید. نمادهای آوایی معمولا بین دو اسلش قرار می گیرند، بعنوان مثال \a:\ .

یادگیری هجی کردن و قوانین تلفظ

 

به نظر می رسد که هجی کردن انگلیسی کاملا تصادفی باشد و تلفظ کلمه ای که برای اولین بار آنرا می بینید، ممکن است درست نباشد. در حقیقت، با کمی دانستن قوانین تلفظ می توانید حدس صحیحی از تلفظ کلمه بزنید. به عنوان مثال، قانون Magic E تفاوت بین rat و rate را توضیح می دهد، و تلفظ های مختلف ch در chef، cheese و chorus را می توان با ریشه های کلمات موجود در زبان های مختلف توضیح داد.

گلو یا گوش های خود را نگه دارید

بیشتر حروف بی صدا در زبان انگلیسی (b، k، d و غیره) را می توان با دیگر صدایی که دارای شکل دهان و موقعیت زبان مشابه است جفت سازی کرد. یک حرف voiced و یک حرف unvoiced است. به عبارت دیگر تمایز بین اغلب صداها را با جفت سازی می توان تشخیص داد که در آن یکی از تارهای صوتی استفاده می کند و دیگری نه. به عنوان مثال اگر انگشتان را در کنار گلویتان (اطراف سیب آدم) قرار داده باشید و pat و bat را بگویید هنگام تلفظ / p / نباید چیزی احساس کنید، اما هنگام گفتن /b/ لرزش حس می کنید. همین امر برای / k / در kangaroo و / g / در goat و بیشتر حروف بی صدا در زبان انگلیسی (به جز r, l, m, n,j, w ) هم صدق می کند. می توانید همین کار را با نگه داشتن دستانتان بر روی گوش ها و گوش دادن به انعکاس صدای بلند هم انجام دهید.

از آینه یا دوربین فیلم برداری استفاده کنید

کار دیگری که می توانید با صداهای voiced و unvoiced مانند t و d انجام دهید این است که در آینه نگاه کنید و مطمئن شوید که دهان شما تغییر شکل نمی دهد. اگر دو حرف بی صدا که تمرین می کنید یک جفت voiced/ unvoiced نیستند، با این حال حداقل باید تغییرات دهان را وقتی آنها را تلفظ می کنید، بررسی کنید. به عنوان مثال ، دهان هنگام تلفظ sh در sheep باید بیشتر گرد شود تا هنگام تلفظ s در sleep. همین قانون برای حروف صدا دار هم درست است، چرا که هیچ دو حرف صدا داری با موقعیت دهان مشابه وجود ندارد. حتی برای حروف صدا داری که گاهی اوقات به هم متصل می شوند. به عنوان مثال، ee در sheep فقط ورژن طولانی i در ship نیست، زیرا دهان باید در قسمت جلو پهن تر شود – به همین دلیل وقتی عکس می گیریم می گوییم ” cheese” و نه ” chips”!

 

در مصوت های مرکب مانند / ai / و / ei /، مطئن شوید که دهان در حال تلفظ آن ها حرکت می کند. به این دلیل که مصوت های مرکب اساسا ترکیبی از دو حرف کوتاه صدا دار هستند. همچنین بهترین روش برای تشخیص مصوت های مرکب از مصوت های بلند مشابه است. به عنوان مثال، دهان هنگام گفتن O در hope، باید حرکت کند اما هنگامی که می گویید ” or” ثابت بماند.

می توانید شکل دهان را با کتاب یا وب سایتی که شکل های دهانی را برای هر صدا نشان می دهد، دقیق تر تمرین کنید، یا می توانید فیلمی را با دقت تماشا کنید و سعی کنید حرکت دهان بازیگر را کپی کنید. اگر مشکلی در تلفظ h به زبان انگلیسی دارید (برای مثال در زبان فرانسوی و اسپانیایی رایج است)، می توانید با آینه به روش دیگری تمرین کنید. آینه را به دهان خود نزدیک کنید. پس از گفتن کلمه ای با h، آینه باید بخار کند!

از دستانتان استفاده کنید

یک ترفند مشهور با استفاده از دست هایتان این است که انگشت اشاره دست راست خود را در مقابل دهان قرار دهید، انگار قرار است از کسی بخواهید که ساکت باشد با گفتن عبارت”Shhhh” . پس از اینکه کلمه ای با صدای th در آن گفتید، باید بتوانید یک مسیر مرطوب روی انگشتتان در جایی که زبان آنرا لمس کرده است، احساس کنید.

ترفند دیگری با دست وجود دارد که اگر در قرار دادن زبان در موقعیت مناسب مشکل دارید به کار می رود. مثلا هنگام گفتن L و R، دستان خود را در کنار دهانتان قرار دهید، گویی که زبان شماست، و آن را با زبان خود به هنگام تبدیل صدا به موقع حرکت دهید. به عنوان مثال، هنگام گفتن R باید دست خود را بی حرکت حفظ کنید و سعی کنید که با زبان خود حرکت دست را کپی کنید. هنگام گفتن L، دست خود را باید به عقب بچرخانید و سپس آن را به پایین حرکت دهید، با زبانتان هم همان کار را انجام دهید.

دیدگاه ها