فواید یادگیری زبان ؟ با این ۵ مورد آشنا شوید.

فواید یادگیری زبان چیست و یادگیری زبان دوم چه سودی برای ما می‌تواند داشته باشد؟ این سؤال مهمی است. یادگیری زبان دوم و یا سوم و یا چندم نیازمند صرف زمان زیاد و تعهد فراوان است. لیکن این فرایند فواید زیادی را به همراه دارد. و می‌تواند فرصت‌های متعددی را برای کسانی که به سطح روان می‌رسند فراهم کند.

یادگیری زبان دوم فعالیتی مفرح است و می‌تواند توسط افرادِ تمامی سنین انجام شود. هیچوقت برای اینکه یک زبان تازه بیاموزید دیر نیست و ما قبلا درباره امکان یادگیری زبان برای همه و تفاوت‌های آن در افراد مختلف صحبت کرده‌ایم. البته بین مردم این باور که یادگیری زبان برای کودکان ساده‌تر از بزرگسالان است رایج است. در ادامه به برخی از فواید یادگیری زبان دوم می‌پردازیم. آشنایی با این موارد کمک می‌کند که بتوانیم اهداف خود از یادگیری زبان را دقیق‌تر مشخص کنیم.

مورد اول از فواید یادگیری زبان: فرصت‌های شغلی بهتر

در دنیای تجاری امروز، ارتباطات حرف اول را می‌زند. به همین دلیل، امکان برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه در سراسر جهان از اهمیت دوچندانی برخوردار است و به عنوان یک امتیاز استثنایی محسوب می‌شود. همچنین اگر شرایط اقتصادی یک شرکت تجاری رو به افول باشد داشتن مهارت تکلم به یک زبان دیگر قطعا در حفظ موقعیت شغلی شما کمک می‌کند.

شرکت‌هایی که تلاش می‌کنند دامنه سودآوری خود را به فراتر از مرزهای داخلی گسترش دهند همواره در جستجوی افرادی هستند که به بیش از یک زبان تسلط داشته باشند. یادگیری زبان انگلیسی فقط یکی از گزینه هاست و حتی زبان‌هایی که تا کنون کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، مانند زبان چینی، نیز موضوعیت می‌یابند.

اگر شما روی زبان دوم و یا سومی تسلط داشته باشید از حقوق بهتر و همچنین مزایای بیشتر بهره‌مند خواهید بود. با یادگیری زبانی فراتر از زبان مادریتان شما این مهارت را دارید که فاصله فرهنگی بین شرکت‌های بین‌المللی را پر کنید.

مورد دوم از فواید یادگیری زبان: افزایش سلامتی مغز

تحقیقات پزشکی فراوانی در این مورد وجود دارند. این تحقیقات که در اثر رشد مطالعات از طریق بیوفیدبک انجام شده‌اند نشان می‌دهند که یادگیری زبان دوم و سوم و یا بیشتر، اثرات مثبت فراوانی روی مغز شما بر جای می‌گذارد.

در حال حاضر این موضوع اثبات شده است که یادگیری زبان، شروع بسیاری از بیماری خطرناک مغزی را به تاخیر می‌اندازد. از بین این بیماری‌ها می‌توان به بیماری فراموشی مزمن و یا بیماری آلزایمر اشاره کرد. علاوه بر این، فواید یادگیری زبان دوم شامل رشد قوه حافظه و همینطور افزایش قابلیت‌های تحلیلی مغز نیز می‌شود.

مورد سوم از فواید یادگیری زبان: سفر و تفریح

یادگیری یک زبان دوم این امکان را برایتان ایجاد می‌کند که در صورت سفر به کشور بومی آن زبان بتوانید نهایت بهره و لذت را از فرصت‌های تفریحی، تعاملی و یا کاری ببرید. اگر تصمیم داشته باشید که یک زبان رایج مثل انگلیسی، اسپانیایی، آلمانی و یا فرانسوی را بیاموزید، می‌توانید به بخش عمده‌ای از جهان سفر کنید بدون اینکه مشکل ترجمه یا ارتباط‌ با دیگران را داشته باشید.

شما می‌توانید با اعتماد به نفس بالا با مشتریان بالقوه در کشوری دیگر جلسه برگزار کنید و احتمال یک تعامل موفقیت‌آمیز را به میزان فراوانی افزایش دهید. قطعا شما به واسطه آگاهی از یک زبان دیگر، درک عمیق‌تری از یک ارتباط خواهید داشت و همین موضوع دریچه ذهن شما را برای درک دیدگاه‌های متنوع و غنی‌تر می‌گشاید.

مورد چهارم از فواید یادگیری زبان: درک عمیق‌تر از فرهنگ‌های متفاوت

از فواید یادگیری زبان می‌توان به کسب شناخت دقیق‌تر و عمیق‌تر نسبت به فرهنگ‌های مختلف جوامع گوناگون اشاره کرد. حتی اگر شما به سطح پیشرفته و روان یک زبان هم نرسید و فقط جمله‌های مقدماتی یک زبان را یاد بگیرید درکتان از سایرین نسبت به فرهنگ مردمان آن جامعه غنی‌تر است. و می‌توانید به تفاوت‌های عمده و یا حتی ظریف بین فرهنگ جامعه هدف با فرهنگ بومیِ خودتان پی ببرید.

در سطوح بالاتر شما ‌می‌توانید فیلم‌های متنوعی را در ژانر‌های مختلف تماشا کنید، متون ادبی را مطالعه نمایید، و به موسیقی آن‌ها گوش دهید. تمامی این موارد کمک می‌کنند که شما نسبت به مردمان جامعه مورد نظرتان نگاهی دقیق‌تر و صحیح‌تر داشته باشید و بتوانید از جنس تعاملات انسانی آن‌ها با خودشان و با مردم سایر کشورها مطلع شوید.

مورد پنجم از فواید یادگیری زبان: اثبات موفقیت شما و ممکن بودن هر هدفی

وقتی در مورد یادگیری زبان صحبت می‌شود، بسیاری از افراد روی اهداف کاربردی تمرکز می‌کنند. نمونه‌های بارزی از این اهداف را در ۴ مورد از فواید یادگیری زبان با هم دیدیم. و البته تمرکز روی این موارد طبیعی است. اکثر افراد زبان می‌آموزند چون می‌خواهند از آموخته‌هایشان استفاده کنند. و پیشتر هم گفتیم که هدف‌گذاری از لازمه‌های زبان‌آموزی موفق است.

اما حقیقت این است که می‌تواند به یادگیری زبان از کمی بالاتر هم نگاه کرد. بر کسی پوشیده نیست که یادگیری زبان کار یک روز و دو روز نیست. یادگیری زبان نیازمند پشتکار و تعهد طولانی مدت است. وقتی شما یک زبان را از سطح مقدماتی آغاز می‌کنید و به سطح پیشرفته می‌رسید، برای خودتان اثبات می‌کنید که می‌توانید از پس بزرگترین پروژه‌ها بربیایید و آن‌ها را به سرانجامی موفقیت‌آمیز برسانید. به همین خاطر است که اکثر کسانی که زبان‌آموزان موفقی هستند معمولا می‌توانند اهداف بزرگ دیگر را نیز در زندگیشان فتح کنند. در حقیقت شاید مهمترین مورد از فواید یادگیری زبان این باشد که شما به خودتان اثبات کرده‌اید که می‌توانید روی هر موضوعی که بخواهید تمرکز کنید و در آن‌ها بهترین نتایج را کسب کنید.

دیدگاه ها