غرق شدن در زبان انگلیسی، چرا و چگونه؟

غرق شدن در زبان انگلیسی یا همان immersion یکی از مؤثرترین روش‌ها برای یادگیری است که می‌تواند برای تمامی افراد در سنین مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. شیوه‌های سنتی آموزش مکالمه و گفتار، بیشتر روی گرامر و واژگان متمرکز هستند، در حالیکه تکنیک‌های مربوط به غرق شدن در زبان انگلیسی تلاش می‌کنند تا زبان را از طریق محاورات عملی و کاربردی و سخنرانی‌های مرتبط بیاموزند.

ممکن است وقتی صحبت از غرق شدن در زبان انگلیسی می‌کنیم در ذهن شما تصویری از یک کلاس درس، پر از زبان‌آموز مجسم شود؛ کلاسی که در کنار مدرس و کتاب‌ها، در طول هفته چندین بار تشکیل می‌شود. اما حقیقت این است که معادل واقعی این مفهوم، با این تصویر تفاوت بسیاری دارد.

با کمک تکنولوژی روز، غرق شدن در زبان انگلیسی و یا هر زبان دیگری، می‌تواند سنگ بنای یک متدِ جذاب برای یادگیری باشد. نیازی نیست که شما برای تجربه کردن این وضعیت به کشوری خارجی سفر کنید و می‌توانید از غوطه‌ور شدن در زبان، در منزل خودتان بهره‌مند گردید.

غرق شدن در زبان انگلیسی یعنی چه؟

در دهه ۶۰ میلادی قرن گذشته، توجه به این تکنیک در میان مدرسینِ کانادایی مورد توجه قرار گرفت. در جامعه کانادا ترکیبی از زبان‌های مختلف، مخصوصا انگلیسی و فرانسوی یافت می‌شود و به همین خاطر، در آن دهه، علاوه بر زبان فرانسوی به کودکان فرهنگ و سنت‌های فرانسوی نیز آموزش داده می‌شد.

با توسعه این رویکرد و مشاهده آثار مثبت آن، مدرسین تلاش کردند که از این شیوه آموزشی، یعنی استفاده از زبان دوم، برای تدریس محتواهای دیگر نیز استفاده کنند؛ مانند دروس مطالعات اجتماعی، علوم طبیعی، ریاضیات و مانند این‌ها. بدین ترتیب دانش‌آموزان نه تنها در زبان بومی خودشان، یعنی انگلیسی بلکه در زبان فرانسوی نیز به درجه روانی در حد بومی رسیدند.

البته بدیهی است که مفهوم غرق شدن در زبان هدف، چیزی فراتر از فضای کلاس است و می‌توان از آن به سادگی در فضاهای دیگر استفاده نمود.

چرا غرق شدن در زبان انگلیسی برای یادگیری آن ضروری است؟

پیش‌تر در مورد اهمیت و اصالت غرق شدن در زبان انگلیسی به عنوان یک شیوه آموزشی با هم مختصری صحبت کردیم. در ادامه به چند دلیل برای بیشتر روشن شدن اهمیت این متد اشاره می‌کنیم:

  • وقتی می‌خواهیم زبان انگلیسی را بیاموزیم، تمرکزِ صِرف روی گرامر، لغات و جملات خشک، همانندِ خوردن پوست یک میوه و دور انداختن خود آن است. هدف اصلی یادگیری زبان «ارتباط» است. و بسیاری از اصول ارتباطی، نهفته در فرهنگ و سنت‌هایِ جوامع بومی زبان انگلیسی است.
  • غرق شدن در زبان انگلیسی شما را وادار می‌کند که بطور برنامه‌ریزی نشده از زبان هدف استفاده کنید. یعنی در دَم جمله‌سازی کنید.
  • هنگام صحبت کردن در زندگی روزمره همه افراد ممکن است اشتباه کنند. وقتی شما خودتان را در زبان غرق کرده‌اید از اشتباهات جرئی خود عبور می‌کنید و استرس مضاعف به خود وارد نمی‌سازید.
  • با غرق شدن در زبان انگلیسی شما زبان را آنگونه که انسان‌های واقعی از آن استفاده می‌کنند می‌آموزید. افراد بومیِ زبان در بسیاری موارد به گرامر‌های موجود در کتاب‌های آموزشی پایبند نیستند.

چگونه غرق شدن در زبان انگلیسی را برای خودتان اجرایی کنید؟

یادمان باشد؛ غرق شدن در زبان انگلیسی صِرفا در کلاس درس اتفاق نمی‌افتد. با وجود تکنولوژی شما می‌توانید تکنیک غوطه خوردن در زبان را به شکل‌های مختلف پیاده کنید:

محتواهای صوتی و تصویری

از محتواهای ویدیویی بهره بگیرید. سریال‌های مختلف تلویزیونی، و یا سخنرانی‌های معروفِ TED و یا محتواهای موجود در سایت YouTube و یا حتی فیلم‌های آموزشی و مستند، به شما کمک می‌کنند زبان انگلیسی را بیاموزید بدون اینکه بیش از اندازه روی واژگان تمرکز کنید. شما به مکالمه‌های واقعی و طبیعی و گفتگوهای بدون واسطه افراد بومی توجه می‌کنید و با نحوه کاربرد حقیقیِ زبان آشنا می‌شوید.

پادکست‌ها

به پادکست‌های مختلف گوش دهید. پادکست‌ها گفتگو‌هایی صوتی هستند که بصورت جلسات مستقل و عموما بطور رایگان برای شنوندگان ارائه می‌شوند. یکی از مفید‌ترین منابع برای یافتن پادکست‌های گوناگون با موضوعات متنوع وبسایت Podcasts است.

تمرین نوشتار

هر روز دست به قلم شوید و بنویسید. برای غرق شدن در زبان انگلیسی هیچ چیز نمی‌تواند مانند نوشتن به شما کمک کند. موضوعی مورد نظر را انتخاب کنید و ده سطر یا بیشتر، بسته به میزان انگیزه‌تان درباره‌اش بنویسید. البته طبیعتا برای اینکه نسبت به درستی گرامر و واژگان خود مطمئن شوید لازم است آن‌ها را بررسی کنید. یکی از وبسایت‌های بی‌نظیر برای اصطلاح نوشته‌های شما وبسایتِ Grammarly است. خدماتِ این وبسایت برای بررسی و اصطلاح متن‌های کوتاه رایگان است و منبع مناسبی برای رشد مهارت نوشتار و در نتیجه غرق شدن در زبان انگلیسی می‌باشد.

تغییر زبان ابزارهای دیجیتال به انگلیسی

تکنیک بعدی ساده، اما بسیار کارآمد است. زبانِ گوشی هوشمند، تبلت، رایانه و یا لپ‌تاپِ خود را به انگلیسی تغییر دهید. شاید این تغییر در ابتدا کمی گیج‌کننده باشد ولی خیلی زود به واژگان و اصطلاحات مورد استفاده در آن‌ها عادت می‌کنید و بدون آنکه متوجه شوید خودتان را در حالتی می‌یابید که در حال فکر کردن به زبان انگلیسی هستید.

بازی‌های رایانه‌ای

بازی‌های رایانه‌ای برای کسانی که اهل بازی هستند منبع مناسبی برای غرق شدن در زبان انگلیسی محسوب می‌شوند. بازی‌ها در حقیقت محتواهای تصویری مانند فیلم هستند با این مزیت که شما خودتان بطور فعال با آن‌ها درگیر هستید.
در نظر داشته باشید که لازم است روی مکالمات و محاورات تمرکز کنید و بنابراین بهتر است همیشه هنگام بازی، کاغذ و خودکارتان را در دسترس داشته باشید.

تمرین روزانه صحبت کردن

صحبت کردنِ خودتان را ضبط کنید. این تکنیک، فوق‌العاده کارآمد و جزء جدانشدنی از فرایند غرق شدن در زبان انگلیسی است. هر روز یک موضوعِ مورد نظرتان را انتخاب کنید. و به مدت ۵ دقیقه یا بیشتر، بسته به میزان علاقه و انگیزه‌تان در موردش صحبت کنید. و صدای خودتان را با گوشی همراهتان ضبط نموده، سپس به آن گوش دهید. و ببینید که چه تفاوتی میان صحبت کردن خودتان با افرادِ بومی می‌یابید. این تفاوت‌ها محل رشد شما در صحبت‌های بعدی خواهند بود.

غرق شدن در زبان انگلیسی، یکی از بهترین شیوه‌ها برای یادگیری است.

غرق شدن در زبان انگیسی، یکی از بهترین و مؤثرترین متدهای یادگیری زبان است. در این روش فضای نامحدودی برای خلاقیت و تنوع وجود دارد و به شما امکان امتحان کردن روش‌های متعدد را می‌دهد. به همین خاطر شما می‌توانید از بین تمامی تکنیک‌های فوق، آن‌هایی که شما را در رسیدن به اهدافتان بیشتر یاری می‌کنند یافته، و روی آن‌ها بیشتر تمرکز نمایید.

دیدگاه ها