مجهول

سوالات کلیدی در زبان آموزی که باید پاسخ آن‌ها را بیابید!

سوالات کلیدی در زبان آموزی که لازم است درباره‌شان تحقیق کنید کدامند؟ فرض کنید می‌خواهید خانه‌ای بخرید. طبیعتا پیش از انجامِ خرید، به این خانه و بخش‌های مختلف آن سر خواهید زد و جزئیات آن را بررسی خواهید نمود. فقط یک مشکل وجود دارد. مشکل این است که فضای درون این خانه کاملا تاریک است.

خوشبختانه شما برای اینکه بر این چالش فایق شوید چندین شمع همراه خودتان آورده‌اید. با استفاده از این شمع‌ها شما می‌توانید بخش‌های مختلف خانه را مورد تفحص قرار دهید و قبل از اینکه روی خرید این خانه سرمایه‌گذاری سنگینی انجام دهید از همه اطلاعات ضروری در مورد آن مطلع شوید.

در این مثال، سرمایه‌گذاری روی خانه معادل یادگیری زبان است و شمع‌هایی که شما با خودتان همراه داشتید در حکم این سوالات کلیدی در زبان آموزی هستند.

کارایی سوالات کلیدی در زبان آموزی چیست؟

در تمامی شاخه‌های دانشی، پرسیدن سؤال باعث می‌شود تا ما بطور دقیق خلاءهای اطلاعاتی‌مان را پر کنیم و نقاط تاریکِ شناختمان از پدیده‌های مختلف را روشن کنیم. بنابراین یافتن سوالات کلیدی و کارساز در هر زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در زمینه زبان‌آموزی نیز این سوالاتِ کلیدی نقش مهمی ایفا می‌کنند و شما به عنوان یک زبان‌آموز، بهتر است هر چه سریع‌تر با این سوال‌ها آشنا شوید و درباره پاسخ‌‌هایشان تحقیق کنید.

در این گفتار می‌خواهیم با یکدیگر درباره چند مورد از این سوالات کلیدی در زبان آموزی صحبت کنیم. شما می‌توانید این سوال‌ها را از یک مدرس آگاه بپرسید و یا از منابع معتبر دیگر درباره‌شان تحقیق کنید. در نظر داشته باشید که پاسخ هر کدام از این سؤال‌ها برای هر فرد ویژه است و به احتمال زیاد پاسخی که شما برای خودتان خواهید یافت با پاسخ یک زبان‌آموز دیگر متفاوت خواهد بود.

سؤال اول: در حال حاضر من در چه سطحی از زبان قرار دارم؟

شیوه‌های مختلفی برای بیان این موضوع وجود دارند. پیش‌تر درباره استاندارد‌های مختلف در سطح‌بندی زبان و مخصوصا استاندارد مشترک اروپایی با هم صحبت کردیم. این استاندارد ابتدایی‌ترین سطح را A1 و پیشرفته‌ترین سطح را با نماد C2 مشخص می‌کند. هر سطح دارای ویژگی‌هایی است که شما با استفاده از آن‌ها و سنجش میزان تواناییتان می‌توانید بطور نسبی سطح خود را مشخص کنید. شما می‌توانید برای دقت بیشتر به یک مدرس خبره نیز مراجعه کنید.

سؤال دوم: من در کدام بخش‌ها نیاز به رشد بیشتری دارم؟

حقیقت این است که کمتر زبان‌آموزی وجود دارد که با رسیدن به سطوح متوسط و یا پیشرفته زبان، رشد متعادلی را طی کرده باشد. برخی زبان‌آموزان در صبحت کردن بسیار خوب عمل می‌کنند اما در نوشتن ضعیف‌اند. طبیعتا این رشد و ضعف در اثر تمرین بیشتر در یک مهارت و کم‌توجهی به تمرین‌های بخش دیگر رخ داده است.

شما لازم است که هر چه سریع‌تر از نقاط ضعف خود و بخش‌هایی که نیاز به تمرین بیشتر دارند آگاه شوید و روی آن‌ها بیشتر تمرکز کنید.

سؤال سوم: چه منابعی برای استفاده من مناسب‌تر هستند؟

برای بسیاری از زبان‌آموزان پاسخ این سؤال بدیهی به نظر می‌رسد. و معمولا و ناخودآگاه اکثر زبان‌آموزان به این سؤال در ذهن خود اینگونه پاسخ می‌دهند که «باید دید چه بسته آموزشی و یا منبعی به روز و متداول است و به سراغ آن رفت.»

مشکل این پاسخ آن است که منحصر به فرد بودن هر زبان‌آموز را کلا از نظر خارج می‌کند و یک تعمیم نامناسب برای افراد گوناگون با سلایق و استعدادهای مختلف ارائه می‌دهد.

شاید شما نیاز به کلاس رفتن داشته باشید. و شاید برعکس شما به راحتی بتوانید با استفاده از بسته‌های آموزشی مسیر خود را به سوی یادگیری زبان بیابید. و یا شاید شما این توانایی را داشته باشید که از منابع آنلاین بهره کافی را ببرید. با توجه به همه این موارد نمی‌شود برای همه یک نسخه یکسان پیچید و باید تفاوت‌ها را مد نظر قرار داد. احتمالا شما برای پاسخ به این سؤال نیاز به تامل بیشتر و حتی مشاوره با اساتید توانمند پیدا کنید.

سؤال چهارم: چقدر زمان برای رسیدن به اهداف من لازم است؟

پیشتر صحبت کردیم که چیدن هدف یکی از رازهای موفقیت در زبان‌آموزی است. این هدف ممکن است خیلی ساده باشد؛ مانندِ رسیدن به  سطح بالاتری از درک زبانی و یا توانایی در شنیدن و درک کردنِ فیلم‌های زبان اصلی. هدف شما هر چه باشد ضروری است که یک برآورد تقریبی از زمان رسیدن به آن در ذهن خود داشته باشید. داشتن ذهنیت واقع‌گرا و پرسش در این مورد، از سوالات کلیدی در زبان آموزی است.

در نظر داشته باشید که پاسخ به این سؤال رابطه مستقیم با زمانی دارد که قصد دارید به یادگیری زبان اختصاص دهید.

سؤال پنجم: با تخصیص «الف» مقدار ساعت در هفته به زبان‌آموزی چه هدفی برای من واقع‌گرایانه است؟

خوبی این سؤال آن است که یک برنامه زمان‌بندیِ تقریبی و انتزاعی را تا جای ممکن قابل مشاهده و قابل اندازه‌گیری می‌کند.

اگر به مؤسسات زبانی مختلف سر بزنید مشاهده خواهید کرد که برای هر ترم، زمانی مشخص و اهداف معلومی اختصاص داده شده است. شما نیز لازم است با مشورت و تحقیق به این سؤال پاسخ دهید که اگر قرار باشد در هفته «الف» ساعت به تحصیل زبان اختصاص دهید، رسیدن به اهدافِ کوتاه مدت، میان مدت، و بلند مدت شما چه زمانی خواهد بود؟

شما با پاسخ به این سؤال با چشم باز رو به جلو گام برمی‌دارید و انگیزه بالای خود در مسیر یادگیری را حفظ خواهید کرد.

در این گفتار ما با برخی از سوالات کلیدی در زبان آموزی آشنا شدیم. در گفتار‌های آتی به موارد بیشتری خواهیم پرداخت.

دیدگاه ها