زیبایی های زبان آموزی که دانستن آن‌ها انگیزه بخش است

شاید شما هم گاهی از سختی‌های یادگیری زبان خسته شده باشید و این به ذهنتان رسیده باشد که ای کاش شما هم مثل افراد بومی زبان هدفتان می‌توانستید مثل بلبل صحبت کنید و نیازی به یادگیری زبان نداشتید. اگر این‌ احساس را داشته‌اید لازم است اندکی نیز به زیبایی های زبان آموزی بیاندیشید تا ببینید که با یادگیری زبان چگونه چیزهایی را به دست می‌آورید که از دسترس افراد بومی خارج است.

این زیبایی های زبان آموزی در کنار فواید آموختن زبان از عوامل انگیزه بخش برای زبان آموزان محسوب می‌شوند.

شما یک متخصص در زمینه گرامر هستید

یکی از مواردی که ممکن است مورد غفلت واقع شود این است که شما به عنوان یک زبان‌آموز، مجبورید حداقل در آغاز دوره یادگیری، به میزان قابل توجهی گرامر یاد بگیرید. این در حالی است که بسیاری از افراد بومی، از آنجایی که زبان مادری خود را از طریق سعی و خطای دوران کودکی آموخته‌اند هیچ گاه نیازی به یادگیری گرامر حس نکرده‌اند و در نتیجه در این زمینه مطالعه نکرده‌اند.

آموختن گرامر یکی از زیبایی های زبان آموزی است. زیرا شما نه تنها با شکل درست ساختار‌ها آشنا می‌شوید، بلکه از علتدرستی آن ساختارها نیز آگاهی دارید. شما می‌توانید ساختارهای پیچیده‌تر را به ساختارهای جزئی‌تر تجزیه کنید و مثل راننده‌ای که با نحوه کار اتوموبیل و تک تک قطعات آن هم آشناست از زیر و بم زبان اطلاع دارید.

فایده آگاهی از قوانین گرامری این است که شما نسبت به افرادِ بومی نگاهی عمیق‌تر و بازتر نسبت به زبان هدف پیدا می‌کنید و علاوه بر این اگر زمانی خواستید زبان دیگری بیاموزید می‌توانید از اشتباهات رایج گرامری و اختلاط زبان‌ها با هم بپرهیزید؛ چون از اجزای تشکیل دهنده زبان‌ها آگاهی دارید.

لهجه شما منحصر به فرد، دوست داشتنی و از زیبایی های زبان آموزی است

بسیاری از زبان آموزان وقت قابل توجهی را صرف تقلید از یک لهجه خاص می‌کنند. به عنوان مثال در زبان انگلیسی، دو لهجه بریتانیایی و امریکایی از لهجه‌های غالب و محبوب بین زبان‌آموزان ایرانی هستند.

شکی نیست که اگر هدف نهایی شما از زبان‌آموزی، گفتگو با اهداف بومی و گویشوران اصلی زبان است، تلاشتان در تقلیدِ دقیق لهجه ارزشمند و دارای اولویت است. اما حتی در این حالت هم به احتمال زیاد شما بخشی از لهجه زبان مادریتان را به زبان هدف منتقل می‌کنید.

بسیاری از زبان‌آموزان از این لهجه داشتن احساس شرمندگی می‌کنند. در حالیکه بدون شک این لهجه شما یکی از زیبایی های زبان آموزی است. قرار نیست که همه کسانی که انگلیسی صحبت می‌کنند مثل جناب رئیس جمهور ایالات متحده یا حضرت ملکه صحبت کنند! همه ما قرار است آنچه هستیم و هویتمان را حفظ کنیم و به آن بیافزاییم. اگر ته لهجه‌ای دارید و یا حتی لهجه پارسیِ خود را به زبان دیگری می‌برید خیالتان راحت باشد. اگر اثر کلی این لهجه و بازخورد دیگران مثبت نباشد، منفی نیست؛ تنها نکته مهم این است که لهجه داشتن نباید با تلفظِ نادرست اشتباه گرفته شود.

این زبان آموزان هستند که رابطه را تولید می‌کنند

اگر شما به عنوان یک زبان آموز به سراغ زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری نروید، زبان هدفِ شما محدود خواهد ماند. درست است که شما با یادگیری زبان، اهداف شخصِ خودتان را پیگیری می‌کنید و در تعقیب آن‌ها هستید، اما زبان هدف و جامعه جهانی نیز حداقل به اندازه شما سود می‌برد.

شما با یادگیری زبان هدف، این امکان را ایجاد می‌کنید که افراد بومی بتوانند منظورشان را بیان کنند و اندیشه‌های شما را درک کنند. با توجه به اینکه شما زبان افراد بومی را یاد گرفته‌اید در حقیقت این شما هستید که آغازگر این رابطه هستید. پس شما باعث شده‌اید که جریان گردش اطلاعات در دنیا توسعه پیدا کند و شعور جمعی این کره خاکی دایره وسیع‌تری را شامل شود. بدون شک این یکی از زیبایی‌ های زبان آموزی است و شما برای تولید آن باید به خودتان افتخار کنید.

زبان آموزان در زندگی احساس موفقیت می‌کنند

مطابق تحقیقات علمی، نه تنها انگیزه بالا داشتن به یادگیری زبان کمک می‌کند، بلکه عکس این رابطه نیز صحیح است. زبان آموزان با یادگیری زبان نیز می‌توانند رشد قابل توجهی در احساس موفقیت و داشتن انگیزه برای سایر امور زندگیشان را تجربه کنند.

شما با آموختن یک زبان، به خودتان اثبات می‌کنید که از پس یکی از چالش‌‌انگیزترین فعالیت‌های عمرتان بر آمده‌اید. شما توانسته‌اید یکی از پیچیده‌ترین کارها که در آغاز غیرممکن به نظر می‌رسید انجام دهید و زبانی دیگر با الفبایی دیگر و قواعدی کاملا متفاوت را بیاموزید.

پس در آینده و هرگاه که احساس کردید نیاز به افزایش روحیه دارید کافیست این موفقیت بزرگ را به خودتان یادآوری کنید. افراد بومی زبان هدفتان که شما ممکن است به مهارت زبانیشان غبطه بخورید، از این حس موفقیت محروم هستند؛ چرا که برای یادگیری زبان مادریشان هیچ زحمتِ آگاهانه‌ای نکشیده‌اند. بنابراین، حس موفقیت شما نیز از زیبایی‌های زبان آموزی و شاید زیباترین ویژگیِ این فعالیتِ ارزشمند است.

دیدگاه ها