داستان به زبان انگلیسی و تعریف کردن دوباره آن توسط زبان‌آموز

مطالعه داستان به زبان انگلیسی یکی از تکنیک‌های مفید در یادگیری زبان است. مطالعه داستان نه تنها در رشد مهارت خواندن و درک مطلب مؤثر است بلکه می‌تواند در رشد واژگان و همینطور برطرف کردن اشتباهات و خطاهای گرامری نیز بسیار مفید باشد.پیشتر درباره اینکه چطور برخی از فعالیت‌ها مانند ترجمه می‌توانند در خود یادگیری زبان نیز تاثیر مثبت داشته باشند صحبت کردیم. در این گفتگو به تاثیر مطالعه داستان به زبان انگلیسی می‌پردازیم و در کنار آن تاثیر تعریف کردن دوباره داستان توسط زبان‌آموز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چالش اصلی استفاده از زبان انگلیسی برخاسته از چیست؟

فرض کنیم شما می‌خواهید با مخاطبتان صحبتی را آغاز کنید و یا به صحبت او پاسخی مناسب بدهید. وقتی شما می‌خواهید در مورد موضوعی خاص به زبان انگلیسی صحبت کنید لازم است چند کار را بطور همزمان انجام دهید. اول باید بدانید که به مخاطبتان چه چیزی می‌خواهید بگویید. دوم اینکه باید بدانید آنچه مورد نظرتان است را چگونه و با استفاده از کدام واژگان مناسب، گرامر صحیح و تلفظ درست بیان کنید. سوم اینکه باید بخشی از توجه خود را به عکس‌العمل مخاطب اختصاص دهید. آیا در چهره آن‌ها رضایت، نگرانی، عدم موافقت و … دیده می‌شود؟ شما ناخودآگاه بخشی از توجه خود را باید به این موضوع اختصاص بدهید.

همانطور که می‌بینید انجام تمامی این کارها، آن‌ هم بطور همزمان اصلا کار ساده‌ای نیست و نیازمند اختصاص دادن تمرکز به میزان فراوان است. در نتیجه به احتمال زیاد شما در اوایل مسیر یادگیری خود دچار اشتباهات متعدد، مخصوصا گرامری خواهید شد.

یکی از راه‌های برطرف کردن این اشتباهات گرامری تعریف کردن دوباره یک داستان به زبان انگلیسی است.

تعریف کردن دوباره یک داستان به زبان انگلیسی

تعریف کردن دوباره یک داستان به زبان انگلیسی به معنای صحبت کردنِ از پیش تمرین شده است. شما دیگر لازم نیست در همان لحظه و بطور فی‌البداهه خودتان محتوا تولید کنید. شما اصل ماجرای یک داستان را متوجه شده‌اید و اکنون می‌خواهید آن را بازتولید کنید. از آنجایی که شما ‌می‌دانید در این داستان چه اتفاقاتی رخ می‌دهد می‌توانید توجه خود را روی بهبود گرامری که به کار می‌برید متمرکز کنید.

توجه داشته باشید که تعریف کردن دوباره یک داستان، روخوانی از روی یک متن نیست. شما خودتان جمله‌ها را می‌سازید و اگر هم عباراتی را مستقیما از متن داستان قرض می‌گیرید به معنای آن بخوبی توجه دارید. فقط این امتیاز را برای خودتان ایجاد کرده‌اید که بتوانید به قواعد دستوری محتوایی که تولید می‌کنید توجه بیشتری بنمایید.

داستان به زبان انگلیسی شما باید واژگانی داشته باشد که با آن‌ها راحتید

شما در این تمرین قصد دارید که گرامر خود را بهبود ببخشید. بنابراین طبیعی است که باید روی دستور زبان خود تمرکز کنید. اگر داستانی را برای بازتعریف کردن انتخاب کنید که دارای واژگان سخت و غامض است و شما را از این نظر به چالش می‌کشد محبور خواهید شد که در حال صحبت کردن، به جای گرامر، به این واژگان فکر کنید.

این نقض غرض است و باعث می‌شود از هدفتان دور شوید. بنابراین لازم است داستانی را انتخاب کنید که واژگانش برای شما چندان دشوار نباشد.

در داستان خود از تعداد فراوانی از ساختار گرامری مورد تمرین استفاده کنید

داستان شما باید سرشار از آن ساختار گرامری باشد که می‌خواهید بهبودش ببخشید. هر چقدر که بتوانید تعداد این ساختار را بیشتر تکرار کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

به عنوان نمونه، اگر می‌خواهید زمان گذشته افعال بی‌قاعده را تمرین کنید داستان شما باید پر باشد از عباراتی مانندِ she went، I took، everybody saw، later he forgot، و …

در داستان‌گویی خود هر بار ‌تنها روی یک مشکل تمرکز کنید

بسیاری از زبان‌آموزان در استفاده صحیح از گرامر دچار چالش هستند و در خود نیاز به تمرین بیشتر را احساس می‌کنند. قواعد گرامری که نیاز به تمرین دارند هم یکی دو تا نیستند؛ افعال بی‌قاعده، زمان‌های آینده در انواع متخلف، شکل مجهول، و جمله‌های شرطی. زیاد پیش می‌آید که زبان‌آموزان حتی از فکر کردن به زمان گذشته کامل هم دچار استرس شوند.

این شرایط کاملا قابل درک است. اما توجه داشته باشید که نمی‌توان تمامی این چالش‌ها را یک شبه حل کرد. نمی‌توان انتظار داشت که با تمرکز روی همه این‌ها در قالب یک تمرین و آن‌هم بصورت همزمان، مشکلات مربوط به آن‌ها را برطرف شود. به همین خاطر داستان به زبان انگلیسی خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که روی یک ساختار گرامری و یا نهایتا روی دو مورد تمرکز کند. معمولا سرفصل‌های منطبق بر استانداردهای متعارف زمان‌های زبان انگلیسی را با ترتیبی مشخص آموزش می‌دهند. مناسب است که شما نیز جلسات این تمرین را با همان ترتیب پیش ببرید.

مطالعه داستان و تعریف کردن آن فعالیتی لذت‌بخش است

انسان‌ها از قدیم به داستان گفتن و داستان شنیدن علاقمند بوده‌اند. زیرا شنیدن داستان و تعریف کردن آن فعالیتی لذت‌بخش و مفرح است. مخصوصا اگر در آن داستان اصول قصه‌پردازی رعایت شده باشد. داستانی که دارای متنی هیجان‌انگیز و افت و خیزهای بجا باشد مخاطب را با خود همراه می‌کند و عواطف مثبت را در او برمی‌انگیزد. این عواطف مثبت در یادگیری اثری مثبت دارند.

بعد از انتخاب داستان خود، آن را برای مدرس زبان و یا هم‌صحبت خودتان تعریف کنید و اگر به هیچ‌یک دسترسی ندارید صدای خودتان را ضبط کنید. سپس به داستان خودتان گوش دهید و تلاش کنید فقط روی قاعده گرامری مورد نظرتان در آن داستان حساسیت نشان دهید.

با انجام تنها ۱۵ دقیقه در روز از این تمرین، شما در کمتر از یک هفته از نتیجه رشد خود متعجب خواهید شد.

دیدگاه ها