گفتار 

تصحیح گرامر زبان انگلیسی و سایر اشتباهات دستوری

بدون تردید یادگیری زبان انگلیسی نیازمند عبور از اشتباهات فراوان است و به همین خاطر موضوع تصحیح گرامر زبان انگلیسی و سایر اشتباهاتی که مرتکب می‌شویم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آموختن زبان انگلیسی و توانایی در بیان افکار و اندیشه‌هایمان به یک زبان دیگر مهارتی فوق‌العاده ارزشمند و لذتبخش است. اینکه بتوانیم آنچه در ذهن داریم را به زبانی غیر از زبان مادری بیان کنیم و دیگران نیز گفته‌های ما را درک کنند اعتماد به نفسی مثال زدنی و غروری برخاسته از تلاش را در ما برمی‌انگیزد. اما در این روند یک خطر بزرگ وجود دارد. و این خطر، امکانِ درجا زدن در مهارت‌های زبانی است.

البته این خطر برای همه اتفاق نمی‌افتد. اما کم نیستند زبان‌آموزانی که به محض اینکه به این نتیجه می‌رسند که افراد بومی می‌توانند منظورشان را درک کنند دیگر نیازی به رشد مهارت‌ها و سیقل دادن توانایی خود نمی‌بینند و گاهی بطور ناخودآگاه به یک دیوار رشد برخورد می‌کنند.

علت اصلی این معضل بی‌توجهی به همین موضوع تصحیح گرامر زبان انگلیسی و سایر اشتباهات کاربردی است. پیشتر نیز بطور مختصر درباره اهمیت اصلاح صحیح با هم صحبت کردیم.

رسیدن به حداکثر سرعت در زبان‌آموزی و اثر تصحیح اشتباهات

در سفر زبان‌آموزی شما، دیر یا زود زمانی فرا می‌رسد که دیگر بطور فعال به کتاب‌های صرفا آموزشی مراجعه نمی‌کنید و بیشتر فعالیت‌های زبانی شما، ارتباط مستقیم با خود زبان و محتواهای زبان اصلی هستند. شما خود را آماده ارتباط برقرار کردن با افراد دیگری که به انگلیسی صحبت می‌کنند می‌یابید و تلاش می‌کنید که با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. شما قصد دارید بدین وسیله اهدافی که بخاطر آن‌ها زبان را یاد گرفته‌اید پیگیری کنید.

حقیقت این است که یادگیری ۷۰ درصد ابتدایی زبان کار دشواری نیست. البته قطعا با چالش‌‌های خاص خودش همراه است. اما بسیاری از زبان‌آموزان اگر نکات اصلی یادگیری را درست رعایت کنند می‌توانند ۷۰ درصد ابتدایی زمان را حتی در مدت یکی دو سال بیاموزند. در این سطح زبان‌آموز می‌تواند مطالب مورد نظر خود را در مورد موضوعات روزانه و روتین، آنگونه که فهمیده شود، ابراز کند. اما کار اصلی در زبان‌آموزی از اینجا به بعد آغاز می‌شود. در این مرحله است که فرد باید تلاش کند تا در زبان ماهر شود. آموختن این ۳۰ درصد ممکن گاهی چندین سال به طول بی‌انجامد و البته طبیعی است که اینطور هم باشد.

نکته مهم اینجاست؛ بزرگترین مانعی که بر سر راه شما در مسیر ماهر شدن وجود دارد، عدم تصحیح گرامر زبان انگلیسی و اشتباهات کاربردی شماست.

تصحیح گرامر زبان انگلیسی بزرگترین دوست شماست!

مراجعه به کتاب‌های گرامری و دستوری و کلا منابع آموزشی فقط تا یک آستانه مشخصی جوابگوست. با پیچیده‌تر شدن محتوای صحبت‌های شما و وارد شدن به فضای محاوره، ارتباطات انسانی با افراد بومی، مدرسین و یا هم‌صحبت و پارتنر شما مهمترین منابع رشد مهارت‌های شما محسوب می‌شوند.

نکته اینجاست که در جریان یک مکالمه معمولی، مخصوصا زمانی که موضوع صحبت، یادگیری زبان نیست، طرف مقابل شما دلیلی برای اصلاح کردنتان نمی‌بیند. اینگونه برخورد دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. شاید مخاطبتان نمی‌خواهد در شما تصور بی‌احترامی ایجاد شود و یا اینکه نمی‌خواهد تصویر کنید که او قصد تحقیر شما را دارد. در نتیجه، زبان‌آموز، بی‌توجه به اشتباهات فراوانی که در روند مکالمه مرتکب می‌شود، به استفاده از همان ساختارهای گرامری غلط و واژگان نادرست ادامه می‌دهد.

«درک شدن» شاید بزرگترین دشمن شما باشد.

شاید شما هم در گوشه و کنار فضاهای زبان‌آموزی این جمله را شنیده باشید که «مهم این است که بتوانید منظورتان را به طرف مقابل بفهمانید و اساسا هدف اصلی زبان، همین انتقال مفهوم است.»

این جمله هم صحیح است و هم خطرناک. بله، درک شدن توسط دیگران، هدف اصلی زبان هست، اما این هدف، یک هدفِ ابتدایی است. به این معنا که قرار است به آن برسیم و از آن با حداکثر سرعت عبور کنیم. نه اینکه با رسیدن به آن درجا بزنیم. کاری که متاسفانه بسیاری از زبان‌آموزان با دل بستن به این جمله انجام می‌دهند.

بنابراین، شما در هر ارتباطی که با مدرسین و یا افراد بومی انگلیسی زبان برقرار می‌کنید و در طول جلسه متوجه می‌شوید که اصلا اصلاح نشده‌اید، بدانید که در حال درجازدن هستید.

به بیان دیگر، وظیفه مخاطبین شما است که در تصحیح گرامر زبان انگلیسی و برطرف کردن اشتباهات مکالمه‌ای‌تان به شما کمک کنند. و لازم است که شما این موضوع را از آن‌ها در خواست کنید. حتی جایی که شما به دیگران دسترسی ندارید، می‌توانید به عنوان ابزار جایگزین، از نرم‌افزارهای رفع اشتباه کمک بگیرید. اهمیت وبسایت رایگان Grammarly به همین خاطر است.

برطرف کردن اشتباهات و تصحیح گرامر زبان انگلیسی قواعد خودش را دارد.

برطرف کردن اشتباهات دیگران و همینطور آمادگی برای اینکه اشتباهات ما برطرف شوند، نیازمند رعایت اصولی است. پیشتر هم بطور مختصر در این باره گفتگو کردیم.

کسی که اشتباهات شما را برطرف می‌کند، در شرایط ایده‌آل لازم است که اولا تفاوت بین اشتباه و خطا را بشناسد و دوم اینکه از زمان‌سنجیِ خوبی هم برای برطرف کردن اشتباهاتتان برخوردار باشد. رفع اشتباه نباید باعث از بین رفتن روانی کلام و یا تضعیف روحیه زبان‌آموز شود.

اما شما به عنوان زبان‌آموز، نمی‌توانید از مخاطبتان انتظار فراهم کردن شرایط ایده‌آل را داشته باشید؛ مخصوصا اگر در فضای آموزشی نباشید. پس باید این ذهنیت را در خودتان ایجاد کنید که هر بازخوردی که از مخاطبتان دریافت می‌کنید یک امتیاز برای شماست حتی اگر این بازخوردها آنچنان که انتظار دارید مؤدبانه نباشند. تنها مورد استثنا در میان، زمانی است که بازخوردهای غیرمفید مخاطب شما باعث می‌شود روند ارتباط مختل شود و شما اصلا نتوانید به صحبتتان ادامه دهید. در این صورت لازم است که به او توضیح دهید که اجازه دهد جمله شما به پایان برسد و یا در صورت عدم موافقتِ او، این ارتباط را پایان دهید.

دیدگاه ها