آموزشگاه زبان روژین ایلیا
آدرس ها:

شعبه پسران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی، جنب بانک صادرات، پلاک 161

شعبه دختران: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهید به خیال، پلاک ۱۲

شعبه مهد زبان و پیش دبستانی: یافت آباد، شهرک ولیعصر، خیابان شهیدان بهرامی ، جنب بانک مسکن، جنب خانه بازی شهر سلطان، پلاک ۲۲۰

تلفن های تماس:

021-66213030

021-66229000

021-66211000

بهترین راه یادگیری زبان ؟ رویکرد شخصی و ایجاد تنوع

بهترین راه یادگیری زبان چیست؟ آیا چیزی به اسم «بهترین راه» وجود دارد؟ و یا اینکه این موضوع بطور کامل بستگی به افراد و روحیات و امکانات و سلایق آن‌ها دارد؟

تعریف بهترین راه یادگیری زبان چیست؟

همانطورکه احتمالا شما نیز حدس زده‌اید و یا به این موضوع معتقدید، نام‌گذاری یک رویکرد به عنوانِ یک روشِ بلامنازع و بی‌رقیب امری منطقی نیست. چنین کاری درست مانند این است که بگوییم یک حرفه، بهترین شغل جهان است. تمامی مشاغل، طبق تعریف، برای شما امکاناتی فراهم می‌آورند و درآمدهایی متناسب با خودشان دارند. و درست است که برخی مشاغل از دیگران بهترند؛ لیکن واضح است که عبارتِ «بهترین شغل» فقط زمانی معنا پیدا می‌کند که بگوییم مثلا در جستجویِ بهترین شغل «برای شما» هستیم. پاسخ به این سؤالِ «بهترین شغل برای شما» نیز رابطه مستقیم با اهداف شما دارد.

بطور مشابه تمامی این صحبت‌ها را می‌توانیم برای موضوع بهترین راه یادگیری زبان نیز مطرح کنیم.

اگر بخواهیم صرفا از دیدگاه علمی به ماجرا نگاه کنیم، بهترین راه یادگیری زبان آموختنِ آن در کودکی است. البته واضح است که اگر شما در حال مطالعه این مقاله هستید این امکان برای شما وجود ندارد و شما به عنوان یک بزرگسال، در حال یادگیری زبان دوم و یا چندم خود هستید.

بهترین راه یادگیری زبان ارتباطی مستقیم با اهداف شما دارد.

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه جزئیات هر موضوعی برایمان روشن شود این است که سؤالاتِ کارگشایی در مورد آن موضوع از خودمان بپرسیم. در مورد هدف شناسی نیز این موضوع صدق می‌کند.

برخی سؤالات مناسب برای بیشتر روشن هدفتان از یادگیری زبان این موارد هستند:

  • من چرا می‌خواهم این زبان را یاد بگیریم؟
  • من برنامه دارم که از چه استراتژی‌ها، دوره‌ها، منابع و یا ترکیبی از تمامی این‌ها استفاده کنم؟
  • من امکانِ اختصاص دادنِ چه مدت زمانی را به یادگیری زبان دارم؟

هر کسی می‌تواند هر زبانی را که بخواهد در بازه زمانیِ نامحدود بیاموزد. تعیین‌کننده‌ترین متغیرها در این میان «سرعت» و «سطحِ زبانیِ» مورد نظر هستند. هر کسی می‌تواند یکی دو کلمه از هر زبانی را بیاموزد. اگر هدف شما همین است و فقط امکان اختصاص دادنِ ۱۰ دقیقه در طول روز را به یادگیری زبان دارید، خیلی زود خواهید توانست به این هدف برسید.

اما اگر اهداف بزرگتری را در نظر دارید، که به احتمال زیاد نیز همینطور است، لازم است که زمان بیشتری را صرف زبان‌آموزی کنید.

بهترین راه یادگیری زبان در سه گام

پس از شناخت «چرایی» و درک دقیق این موضوع که از یادگیری زبان به دنبال چه چیزهایی هستید، طی کردن این گام‌ها می‌توانند به شما کمک کند که مسیر ساده‌ای را طی کنید:

گام اول در بهترین راه یادگیری زبان استفاده از یک برنامه ساختارمند است.

مزیت این گام این است که مجموعه‌ای از اساتید زبان از قبل جمع شده‌اند و بر سر این سؤال که «چگونه می‌توان یادگیری زبان را شروع کرد؟» به توافق رسیده‌اند. و شما لازم نیست که خودتان جواب این سؤال را بیابید.

توجه داشته باشید که دوره‌های مقدماتیِ استاندارد، صرف نظر از زبانی که می‌آموزند، عموما دارای سرفصل‌هایی مشابه هستند و تفاوت بین آن‌ها معمولا جزئی است.

گام دوم در بهترین راه یادگیری زبان غوطه‌ور شدن در انواع محتواهایِ زبان هدف است.

وقتی شما توانستید که مهارت‌های لازم در سطح مقدماتی یک زبان را کسب کنید، زمان آن فرا رسیده است که تا می‌توانید خودتان را در محتواهای موجود در زبان هدف غرق کنید. پیشتر درباره موضوع غوطه‌ور شدن در زبان یا immersion با هم صحبت کردیم. خواندن کتاب‌های متعدد، تماشای فیلم‌های گوناگون و یا شنیدن فایل‌های صوتی حاوی مکالمه‌ها از سطوح مختلف، همگی مناسب این گام هستند.

حواستان باشد؛ تمامی چیزهای جدیدی که در این گام با آن‌ها آشنا می‌شوید جزئی از روند آموزشی شما هستند و لازم است به آن‌ها توجه کنید و نکات جدیدِ آن‌ها را در دفترتان یادداشت کنید. فرقی نمی‌کند که این نکته جدید را در یک کتابِ گرامری مطالعه کنید و یا آن را لابلای یک دیالوگ دو نفره در یک فیلم کمدی دیده باشید. همگی جزئی از مسیرِ یادگیری شما محسوب می‌‌شوند.

گام سوم در بهترین راه یادگیری زبان «اکتسابِ زبان» است.

زمانی که به این سطح رسیدید که بتوانید اطلاعاتِ موجود در محتواها را درک کنید کار آسان‌تر می‌شود؛ این یعنی، درک مقالات، ویدیو‌های آنلاین، تماشای فیلم‌ها با استفاده از زیرنویس‌های زبان اصلی و در مرحله بعدی بدون زیرنویس.

در این گامِ سوم، شما همان مسیر گذشته را ادامه می‌دهید و به فعالیت‌های زبانی و جذب محتواهای مورد علاقه‌تان در زبان هدف می‌پردازید. تفاوتِ اصلیِ این گام با گام‌ِ قبلی این است که در این مرحله، یادگیری، بیشتر از طریقِ «اکتساب یا acquisition» اتفاق می‌افتد و نسبت به گذشته که تمرکزِ شما روی «آموختنِ ارادی» بود، این‌ بار یادگیری به میزان فراوانی ناخودآگاه است.

نکاتی مهم درباره بهترین راه یادگیری زبان که باید به خاطر داشته باشید.

بیشتر زبان‌آموزان به دنبال رسیدن به سطحِ روان در زبان یا همان fluency هستند. ولی جالب اینجا است که تعریف افراد از روان بودن یکسان نیست. به همین خاطر مهم است که اولا خودتان بدانید به دنبال چه درجه‌ای از روانی در زبان هستید و دوما وقتی دیگران از روان بودن صحبت می‌کنند به طور دقیق منظورشان را جویا شوید.

نکته مهم دیگر که لازم است در طول این رویکرد بدان توجه داشته باشید میزانِ «شخصی بودنِ» محتواهایی است که شما مورد بررسی قرار می‌دهید. شما به عنوان یک زبان‌آموز، زمان قابل توجهی را در گام دوم و سوم سپری خواهید کرد. نوع و جنس این محتواها در کنترل شما خواهند بود و بسته به سلیقه و علاقه‌تان می‌توانید به سراغ موضوعات متنوع بروید. و مزیت اصلی این رویکرد نیز همین است. شما با اختصاص دادن زمان به موضوعاتی که به ‌آن‌ها علاقه دارید، بدون اینکه گذر زمان را حس کنید به سطح مطلوب و مورد نظرتان خواهید رسید.

ارسال نظر