صفات تفضیلی

برنامه ریزی برای زبان انگلیسی تا چه اندازه در موفقیت تعیین کننده است؟

برنامه ریزی برای زبان انگلیسی یکی از اصول مهم جهت آموختن این زبان است. متاسفانه در موارد بسیاری، این اصل مهم و فعالیت حیاتی در جریان انجام کوله‌بازی از فعالیت‌های تخصصی زبان به دست فراموشی سپرده می‌شود. و یا اینکه اهمیت آن مورد غفلت واقع شده و کم کم به حاشیه می‌رود. پیشتر هم دیدم که عدم توجه کافی به اصول یادگیری مانند هدف‌گذاری صحیح چطور ممکن است روند یادگیری را با چالش‌هایِ جدی مواجه کند.

اهمیت برنامه ریزی برای زبان انگلیسی در لابلای زندگی روزمره

تصمیم گرفتن برای یادگیری زبان انگلیسی یک اقدام مهم است. خود همین عملِ تصمیم‌گیری گام پر اهمیتی است و نباید دست کم گرفته شود. اینکه شما لحظه‌ای با خودتان خلوت کرده و یک مکالمه درونی برقرار می‌کنید و بعد از سنجش جوانب مختلف و در نظر گرفتن تجربیات گذشته، تصمیم به آموختنِ زبان می‌گیرید، خود از اهمیت بسزایی برخوردار است.

اما گام‌های مهم دیگری نیز باقی مانده و این تنها شروع کار است. تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی، چیزی مانند تصمیم گرفتن برای کسب تناسب اندام و کاهش مثلا ۱۰ کیلو وزن اضافه است.

شوخی معروف که، از شنبه رژیم را شروع می‌کنم و یا یک شب که هزار شب نمی‌شود و بعد از مهمانی امشب برنامه لاغری را رسما آغاز می‌کنم، برای بسیاری از ما یک تجربه محسوس و واقعی است. بطور مشابه، کنار گذاشتن تمرین زبان انگلیسی بسیار وسوسه‌انگیز جلوه خواهد کرد آنگاه که روزی خسته‌ کننده را در محیط کار گذرانده‌ایم و سنگینی انواع و اقسام مشغولیت‌های ذهنی را به دوش می‌کشیم. واقعیت این است که «هر روز، زندگی پیش می‌آید!»

شاید شما خواننده عزیز این مقاله، در گذشته یا به تازگی تصمیم به یادگیری زبان گرفته باشید و یا نیت کرده باشید که مهارت‌ِ فعلی خودتان را بهبود ببخشید. در این صورت، باید این موضوع را با چشم خودتان دیده باشید که یادگیری زبان، مثل بسیاری از اهداف بزرگ و مهم، نیازمند پیگیریِ دراز مدت و پیوسته است.

به همین خاطر است که راز موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی، پیروی کردن از یک برنامه مستحکم و مطمئن است.

چرا باید برنامه ریزی برای زبان انگلیسی را جدی بگیریم؟

وقتی صحبت از برنامه ریزی برای زبان انگلیسی یا یادگیری هر زبان دیگری به میان می‌آید باید توجه داشتیم که موضوع صحبت ما یک برنامه‌ریزی خاص است. این برنامه‌ریزی خاص، اگر به درستی انجام و پیاده‌سازی شود مزایای فراوانی برای زبان‌آموز خواهد داشت.

اولین نتیجه برنامه ریزی برای زبان انگلیسی : حفظ پیوستگی و استمرار

یادگیری زبان از مجموعه‌ای از فعالیت‌های متنوع تشکیل شده است. شما می‌دانید که در روند یادگیری، به اختصاص دادنِ زمانی برای مطالعه کتاب‌های زبان اصلی نیاز دارید. باید زمانی را به تمرکز روی گرامر اختصاص بدهید. و یا به دیدن هم‌صحبت و هم بحثتان بروید و با یکدیگر تعامل کنید. در این بین ناگهان یکی از دوستان نزدیکتان با شما تماس می‌گیرد و شما را به دیداری حضوری فرا می‌خواند. آیا تا این اندازه روی خودتان کنترل و مدیریت دارید که به این دوست نزدیک پاسخ منفی بدهید؟

اگر شما برای یادگیری زبان، از قبل وقت مشخصی را اختصاص داده باشید، هم به دوستتان و هم به خودتان می‌توانید راحت‌تر موضوع را توضیح بدهید. شما از قبل برنامه‌ای تنظیم کرده‌اید و لازم است به این برنامه متعهد و وفادار بمانید.

اما اگر بنا را بر این بگذارید که، هر وقت فرصت کردم تمرین خواهم کرد … به زودی زمانی فرا می‌رسد که هیچ وقتی برای تمرین کردن نخواهید داشت و همیشه به گردش با دوستان اولویت بیشتری خواهد داد تا به حفظ چند واژه جدید.

دومین نتیجه برنامه ریزی برای زبان انگلیسی : ایجاد همسویی بین اهداف و فعالیت‌ها

هر کدام از ما به دلایل مختلفی به سراغ آموختن زبان می‌آییم. برخی نیازمند برقراری ارتباط با اقوام دورشان هستند. دیگران در پی ایجاد فرصت‌های بیشتر شغلی و بعضی دیگر به دنبال رشد توانایی ادبی و فرهنگی و توسعه شناخت خود از جهان.

دلیل هر فرد، هر چه باشد محترم است و نمی‌توان یک دلیل را بر دیگری ارحج دانست. و یا اینکه با معیار غلط بودن یا درست بودن، دلیل آن‌ها را ارزش‌گذاری کرد.

اما مهم است که ما مطئمن شویم شیوه یادگیریمان با اهداف ما در توافق هستند و همسویی دارند. کسی که هدف اصلی‌اش از یادگیری زبان انگلیسی، تعامل داشتن با اقوام است باید شیوه متفاوتی را پیش بگیرد نسبت به کسی که می‌خواهد دانش ادبی خود را افزایش دهد.

اینجاست که اهمیت برنامه ریزی برای زبان انگلیسی بار دیگر برجسته می‌شود. داشتن یک برنامه آموزشی مدون به شما این فرصت را می‌دهد که روی اهدافتان به اندازه کافی بیاندیشید و محاسبه کنید که هر یک از فعالیت‌های زبانی تا چه اندازه شما را به اهدافتان نزدیک می‌کند.

سومین نتیجه برنامه ریزی برای زبان انگلیسی : رهایی از سردرگمی و آمادگی برای انجام فعالیت‌ها

هر گاه که زمان تمرین فرا می‌رسد، شما گزینه‌های متعددی پیش روی دارید. یادگیری یک زبان پروسه‌ای چند بُعدی است و یادگیری یک زبان نیازمند این است که در مجموعه متنوعی از مهارت‌ها توانایی کافی را کسب کرده باشید. بنابراین هر جلسه آموزشی این ظرفیت را دارد که طیف وسیعی از تمرین‌های مختلف در آن انجام شود.

اگر شما مشکل ضیغ وقت دارید (مانند خیلی از زبان‌آموزان) لازم است که تا جای ممکن، وقت خود را صرف سردرگمی و جستجو به دنبال تمرین مناسب ننمایید. اگر شما برنامه‌ای مدون و از قبل تنظیم شده داشته باشید، فعالیت‌هایی که لازم است امروز به آن‌ها بپردازید را از قبل می‌شناسید. به بیان دیگر نه تنها شما می‌دانید «چه زمانی»، بلکه از اینکه «چه فعالیتی» را باید انجام دهید نیز آگاهی دارید. به همین خاطر است که بسته‌های آموزشی مانند Face2face و یا سایر مجموعه‌ها می‌توانند نقش مفیدی در برنامه‌ریزی زبانیتان ایفا کنند.

پس با تنظیم یک برنامه مناسب شما بیش از آنچه لازم است وقت خود را صرف انتخاب برنامه‌های آموزشی و تمرین‌ها نمی‌نمایید. بلکه در زمان تمرین فقط روی انجام تمرین تمرکز خواهید کرد.

دیدگاه ها