آیا آموختن زبان انگلیسی برای من مناسب است؟

اگر این متن را مطالعه می‌کنید، حتما این سؤال حداقل برای یکبار به ذهتان خطور کرده است که «آیا یادگیریِ زبان انگلیسی برای من مناسب است؟» شاید برای منی که تا کنون بطور جدی روی زبان آموختن این زبان وقت و انرژی صرف نکرده‌ام زبان بهتری نیز وجود داشته باشد.

وقتی به این سؤال می‌اندیشید چه ملاک‌ها و معیارهایی از فضای ذهنتان عبور می‌کنند؟ و بهتر است از چه نقشه و قطب‌نمایی برای رسیدن به پاسخِ این سؤال استفاده ‌کنید؟

پاسخ ساده است؛ مهترین کاری که لازم است انجام دهید پیروی از قلبتان است.

اینکه چه زبانی را یاد بگیرید یک پروسهء بسیار شخصی و به میزان فراوانی عاطفی است. نمی‌توان گفت که برای همهء انسان‌ها یک زبانِ عالی به معنای مطلقِ آن، برای یادگیری وجود دارد. و بهترین زبان برای هر کس به ویژگی‌ها فردی و شخصیتی‌اش وابسته است.

اینکه چه زبانی را برای یادگرفتن بیاموزید تأثیر ویژه‌ای بر زندگی اجتماعی شما خواهد گذاشت، سیستم عصبی شما را تغییر خواهد داد و فرصت‌های شغلی جدیدی را نیز برایتان خواهد آفرید. همینطور تجربهء شما از دنیای اطرافتان را متفاوت نموده و حتی شخصیت شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

همهء ما تبلیغات پیرامون زبان‌های مختلف، مخصوصا زبان انگلیسی را شنیده‌ایم. می‌دانیم که یادگیری زبان، تأثیرات مثبتی روی مغرمان خواهد داشت، و احتمالا محتوای جیبمان را ضخیم‌تر خواهد کرد و در مجموع به میزانِ هیجانِ زندگیمان خواهد افزود. و احتمالا شما مشوق‌ها فردی مختلفی نیز برای خودتان داشته دارید. مثل دیدن فامیلِ عزیزی که به تازگی از سفر خارجی بازگشته و با دوستان تازه‌اش به زبانی خارجی به گپ و گفت اسکایپی می‌پردازد و خواهی نخواهی حس رقابت شما را برمی‌انگیزد!

علتِ اندیشهء شما به زبان‌آموزی، هر کدام این‌ها که باشد نهایتا باید این سؤال را پاسخ دهید که، «برای من بهترین زبان برای یادگیری کدام است؟»

برای این منظور خوب است به سؤالات زیر بیاندیشیم.

شاید برایتان جالب باشد که گویش‌های محلی در کشور ما، هر کدام به زبان‌، یا زبان‌های خاصی شبیهند. این شباهت باعث می‌شود که استعداد شما نسبت به یادگیری تلفظِ برخی زبان‌ها نسبت سایرین بیشتر باشد.

منابع کدام زبان‌ها برای شما در دسترس‌تر هستند؟

ممکن است به دلایل مختلف به زبان‌هایی غیر از زبان انگلیسی علاقمند شوید. این علاقمندی آغاز خوبیست، لیکن باید از خود بپرسید آیا منابع و محتوای این زبان‌ها برای شما در دسترس هستند؟ منابع می‌توانند وبسایت‌ها، کلاس‌ها و یا افرادِ Native زبانِ هدفتان باشند. اینکه شما به چه میزان به محتوای زبان هدفتان دسترسی داشته باشید، شاخص تعیین کننده‌ای در سرعت جذب زبان مورد علاقهء شماست و طبیعتا فقدان این دسترسی موجب طولانی شدن مسیر و یا حتی عدم امکان یادگیری می‌شود.

سبک یادگیریِ شما چگونه است؟

هر کدام از ما به یادگیری از طریق یکی از کانال‌های حسیمان گرایش بیشتری داریم. برخی یادگیری بصری یا خواندنی را می‌پسندیم و برخی دیگر به یادگیری شنوایی تمایل داریم. نکتهء قابل توجه اینست که برخی زبان‌ها بیش از سایرین صدا-محور هستند و اصطلاحا زبان‌هایِ Tonal نامیده می‌شوند. مثال خوبی از این زبان‌ها، چینی است.

بنابراین اگر نسبت به درک تمایز بین صداها و آواها مستعد هستید و شیوهء یادگیری صوتی را می‌پسندید برای یادگیری این زبان‌ها استعداد بیشتری دارید.

در نظر داشته باشید که زبان انگلیسی یک زبانِ Tonal نیست و زیری و بمیِ ادای کلمات در تمایز معنای آن‌ها دخالتِ مستقیم ندارد.

و سؤالی تعیین‌کننده: هدف شما از یادگیری یک زبان چیست؟

آیا تمایل دارید به کشوری دیگر سفر کنید و به کسب فرصت شغلی و یا ادامهء تحصیل بپردازید؟ آیا علاقهء شما به مردمان صحبت‌کنندهء این زبان است؟ آیا علاقهء شما صرفا برخاسته از یک کنجکاویست؟

شما در پاسخ این سؤال، در سطحی عمیقتر، علت تمایلتان را کنکاش می‌کنید و به تمایلتان معنای منطقی و عقلی می‌بخشید. هر چقدر در پاسخ به این سؤال بیشتر با خودتان رو راست و صادق باشید، انتخاب بهتر و نتیجهء موفق‌تری خواهید داشت؛ چرا که در طول دوران زبان‌آموزی و در جریان تلاش و کوشش‌هایتان و لابلایِ تعارضِ اولویت‌ها، خواسته یا ناخواسته به پاسخ این سؤال بازخواهید گشت.

آیان یادگیری زبان، وسیله‌ای برای هدف است یا هدفی در قالبِ وسیله؟

امیدوارم که با خواندن این مقالهء کوتاه، این موضوع برایتان روشن شده باشد که ما یک زبانِ خاص را نمی‌توانیم به عنوان زبانی که یادگیری آن برای همه مناسب است معرفی کنیم. همچنین افراد، ممکن است یک زبان را به دلایلِ خاصِ خودشان یاد بگیرند و یک دلیلِ بی چون و چرا و ویژه برای یادگیری ِ یک زبان وجود ندارد.

روندِ یادگیری یک زبان، چه انگلیسی باشد و چه غیرِ آن، بر بخش‌های مختلفی از زندگی ما تأثیر می‌گذارد؛ از اشتغال تا دوستان و تا جنس نگاهِ ما به دنیای پیرامون. به چنین پروسه‌ای را نباید به عنوانِ یک وسیلهء صِرف نگاه کرد. یادگیری زبان یک تعهد برای تمامِ طول عمر است و بنابراین علاوه بر اینکه وسیله ایست برای رسیدن به هدف، خود، همپای یک هدف بزرگ ارزشمند و نیازمند پایبندی است.

با این امید که با دقت زبان مورد نظرتان را انتخاب نموده و یادگیری را آغاز کنید.

دیدگاه ها