یادگیری

آنچه که یک زبان آموز برای یادگیری باید انجام دهد

روش های یادگیری زبان انگلیسی فراوان است، اما یک اصل در تمامی آن ها مشترک است و آن این که روش فراگیری یک زبان خارجی تنها یک دانش نیست، بلکه هنری است که باید آن را آموخت تا بتوان به وسیله آن زبان مورد نظر را به شیوه ای صحیح فرا گرفت.
برای آن که یک زبان آموز موفق باشیم، باید مجموعه ای از را انجام دهیم. تنها در این صورت خواهد بود که یک زبان آموز موفق خواهیم شد. برخی از اقداماتی که یک زبان آموز باید انجام دهد.

 ابتدا باید هدف خود را از یادگیری انگلیسی تعیین کنید.
اگر هدف مشخصی نداشته باشیم یا ندانیم که این زبان را برای چه منظوری می آموزیم، ممکن است پس از مدتی آن را کنار بگذاریم. باید شخصاً نسبت به یادگری زبان احساس نیاز کنید.
تنها یک نیاز واقعی و عمیق به یادگیری یک زبان پرکاربرد و بین المللی است که انگیزه ادامه یادگیری را در شما به وجود می آورد و آن را تقویت می کند. بنابراین، داشتن هدفی معین و انگیزه ای راسخ نخستین گام صحیحی است که می توانیم برای یادگیری انگلیسی برداریم.

• اگر می خواهید به خوبی انگلیسی صحبت کنید باید زندگی خود را متناسب آن تغییر دهید.
این یعنی این که زمانی نسبتاً کافی برای تمرکز، مطالعه و تمرین آموخته های خود اختصاص دهید. در حقیقت یادگیری زبان انگلیسی باید به یکی از اولویت های زندگی شما تبدیل شود.

 برای ان که یک زبان آموز خوب باشید، باید همواره خود را در حال یادگیری زبان تصور کنید.
تصور کنید که می‌توانید زبان انگلیسی را مانند زبان مادریتان صحبت کنید. فکر کنید که می‌توانید به راحتی با افرادی از سراسر جهان به انگلیسی مکاتبه کنید این گونه تصورات کمک می‌کنند تا انگیزه‌ی لازم برای فراگیری زبان در شما شکل بگیرد و تقویت شود.
شما نیز مانند میلیون ها نفر در سراسر جهان می‌توانید زبان انگلیسی را به خوبی بیاموزید و به آن مسلط شوید، تنها اگر به طور جدی خواهان دستیابی به این توانمندی باشید.

• یکی دیگر از مهمترین نکات در فراگیری زبان، داشتن نظم و برنامه مطالعاتی است.
ممکن است منابع آموزشی زیادی در اختیار داشته باشید، اما تنها این نظم و برنامه مطالعاتی است که به یادگیری شما جهت و مسیر مشخصی می بخشد. یک زبان آموز واقعی افزون بر برنامه کلاسی که آموزشگاه برای او تعیین می کند، یک برنامه شخصی هم برای مطالعه و تمرین فردی داشته باشد.

• رمز موفقیت یک زبان آموز خوب در این کلمه است: تمرین.
هیچ گونه یادگیری بدون تمرین نمی تواند اثربخش باشد. زبان انگلیسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر چیزی را که می آموزید باید تمرین کنید.
تمرین یعنی تکرار گفتاری یا نوشتاری آموخته های شما. از تکرار کلمات و جملات انگلیسی یا نوشتن چند باره آن ها هراس نداشته باشید، بلکه این کار را با علاقه مندی هرچه بیشتر انجام دهید و از انجام آن لذت ببرید. هر قدر تمرین بیشتری کنید، دستاوردهای مهارتی شما نیز بیشتر خواهند شد.

• از عجله  و شتاب بی دلیل در یادگیری انگلیسی خودداری کنید.
باید دوره زمانی منطقی و مناسبی را برای یادگیری خود در نظر بگیرید. اصولاً یادگیری یک زبان تازه فرایندی زمانبر است. یادگیری زبان انگلیسی در حد ابتدایی و پایه از یک تا چهار سال زمان لازم دارد. یک کودک برای یادگیری زبان مادری خود دست کم به دو سال زمان نیاز دارد.

• با پیگیری و جدیت، صبر و شکیبایی خود را تکمیل کنید.
به نتیجه رساندن هر فعالیتی نیازمند تلاش مستمر و کوششی پیگیر است. اگر تنها چند ترم کوتاه به یک آموزشگاه زبان بروید و بعد آن را رها کنید و یا برای مدتی کوتاه انگلیسی را شخصاً مطالعه کنید و انتظار داشته باشید به جایی برسید، باید بدانید که وقت خود را بیهوده تلف کرده اید. بنابراین، هر گز دست از یادگیری برندارید.

•  باید در طول روز دست کم دو ساعت به گفتگوهای انگلیسی گوش دهید.
شنیدن نقش بسیار قابل توجهی در یادگیری شما دارد. در حقیقت مهارت شنیداری شما تنها با شنیدن گفتگوهای انگلیسی تقویت می شود. شما می توانید این دو ساعت را صرف شنیدن فایل های صوتی دروس انگلیسی خودتان یا تماشای یک فیلم انگلیسی زبان کنید.

• یک حداقل و یک حداکثر از نظر تعداد لغاتی که هر روز باید بیاموزد، در نظر می گیرد. شما می توانید دست کم پنج لغت و حداکثر پانزده یا بیست لغت را در طول روز بیاموزید.

• زبان آموز خوب  باید دامنه مطالعات خود را به تدریج گسترش دهد.
یکی از بهترین راه ها برای این کار مطالعه کتاب داستان های کوتاه انگلیسی است. این ها در حقیقت رمان ها یا داستان هایی هستند که به زبان ساده بیان شده‌اند و در واقع مخصوص زبان‌آموزان هستند. یکی از این منابع که شهرت جهانی دارد Penguin Readers است که دربرگیرنده‌ی یک سری از داستان های ساده‌شده بر اساس داستان های معروف و عناوین فیلم های مشهور است.

• از زبان آموزی خود لذت ببرید.
خواندن یک کتـاب یا متن خسته‌کننده بـرای یادگیری زبان انگلیسی نمی‌تواند ایده خوبی باشد. بـا انجام این کار تنها خود را خسته‌ می کنید و تاثیر چندانی را هم بر فرایند یادگیری خود مشاهده نخواهید کرد.
بنابراین، به مطالعه متون انگلیسی بپردازید که موضوع آن ها مرتبط با کار یا رشته تحصیلی شما است. یا دست کم چیزهایی را برای مطالعه انتخاب کنید که محتوای آن ها از نظر موضوعی برای شما جذاب است.

این ها تنها نمونه هایی از ویژگی های یک زبان آموز خوب هستند. باید همواره به یاد داشته باشید که آن چه یک زبان آموز خوب و واقعی را نسبت به دیگر زبان آموزان ممتاز می سازد، جدیت در یادگیری و کاربرد فزاینده آموخته های زبانی است. در حقیقت تا زمانی که آموخته های زبانی ما کاربرد واقعی پیدا نکنند، مانند این است که هیچ چیز نیاموخته ایم.

دیدگاه ها